Obveznosti iz naslova avtorskih pravic (v primeru izvajanja ali predvajanja glasbe)
Področje avtorskih pravic urejata Zakon o avtorski in sorodnih pravicah (Uradni list RS, št. 16/07, 68/08, 110/13, 56/15, 63/16, 59/19, 130/22) in Pravilnik o javni priobčitvi glasbenih del (Uradni list RS, št. 29/98, 138/06).
SAZAS
V Sloveniji glasbene avtorske pravice upravlja Združenje SAZAS, ki raznovrstnim uporabnikom glasbe, med drugim tudi organizatorjem javnih prireditev izdaja dovoljenja za uporabo avtorske glasbe.
Združenje Sazas ima sklenjenih več skupnih sporazumov z različnimi uporabniki glasbe, kot so občine, kulturna društva, upokojenske kulturne skupine, kulturne ustanove, študentske organizacije in klubi, motoristična društva, zveze prijateljev mladine, godbe in big bandi, mladinski centri, turistične organizacije in drugi.
Na podlagi sklenjenih krovnih sporazumov, je možno pridobiti individualne pogodbe, ki organizatorjem prireditev ponujajo več ugodnosti. Mednje sodijo popusti za plačilo avtorskega nadomestila za uporabo glasbe in daljši rok za oddajo poročil o izvedeni glasbi.
Postopek pridobitve individualne letne pogodbe:
- Podaja izjave o interesu in statusu pravne osebe: na e-naslov prireditve@sazas.org je potrebno poslati izjavo, da organizator želi skleniti letno pogodbo z Združenjem SAZAS. Izjava mora vsebovati: naziv podjetja ali društva, sedež, uradni e-naslov, kontaktne podatke in podatke o odgovorni osebi.
- Na podlagi podane izjave Združenje SAZAS pripravi letno pogodbo: pogoj za pripravo pogodbe je, da ima uporabnik poravnane vse (pretekle) obveznosti.
- Dostop do e-portala: s sklenitvijo pogodbe strokovna služba Združenja SAZAS na uradni e-naslov pošiljatelja pošlje podatke za dostop do e-portala (uporabniško ime in geslo). Z e-dostopom organizatorji urejajo podatke o prireditvah prek spletnega portala, s tem pa pridobijo 5 % popust pri izdaji računa.
Kako do popusta na avtorsko nadomestilo?
Združenje SAZAS želi vse organizatorje prireditev spodbuditi k spoštovanju Zakona o avtorski in sorodnih pravicah (ZASP). Zato vsem organizatorjem prireditev, ki v skladu z zakonom prijavijo prireditev in si pridobijo dovoljenje Združenja SAZAS za javno priobčitev avtorskih glasbenih del iz repertoarja Združenja SAZAS, prizna 10 % popust na zaračunano avtorsko nadomestilo.
Poleg pravočasne prijave prireditve vsaj 8 dni pred prireditvijo in sklenjene pogodbe za javno priobčitev glasbenih del je pogoj za pridobitev popusta še pravočasna oddaja izpolnjenih obrazcev (prijavo z vso dokumentacijo je mogoče urediti tudi na e-portalu):
- prijava koncerta ali prireditve (obrazec je potrebno oddati najmanj 8 dni pred prireditvijo)
- spored izvedenih del za javno izvajanje del na koncertih in prireditvah SAZAS-1 (spored je potrebno oddati najkasneje 15 dni po prireditvi)
- osnova za obračun avtorskega honorarja SAZAS-3 (oddati skupaj s sporedom izvedene glasbe najkasneje 15 dni po prireditvi)
V primeru, da se na podlagi podanega seznama izvedenih del ugotovi, da je bila snov za kulturni program vzeta iz narodnih izročil (ljudske pesmi) in da zaščitena avtorska glasbena dela iz repertoarja Združenja SAZAS niso bila uporabljena, je organizator oproščen plačila avtorskega nadomestila.
ORGANIZACIJA DOBRODELNIH KONCERTOV in PRIREDITEV
V skladu z Zakonom o avtorski in sorodnih pravicah si je organizator katere koli prireditve, na kateri se uporablja glasba, dolžen pridobiti dovoljenje Združenja SAZAS. Vsekakor pa je v primeru organiziranja dobrodelne prireditve možna delna oprostitev plačila avtorskega nadomestila, vendar mora organizator prireditve izpolnjevati naslednje pogoje:
- da priglasi uporabo glasbenih del v dobrodelne namene najmanj 30 dni pred uporabo,
- da je organizator uradno registriran kot nepridobitna organizacija, za dobrodelno dejavnost,
- da predloži dokaze, da vsi izvajalci nastopajo na prireditvi brezplačno,
- da organizator v uradnem programu in javno navede Združenje SAZAS kot soudeleženca prireditve v dobrodelne namene (logotip združenja na letakih),
- da organizator v 20 dneh po prireditvi predloži vso finančno dokumentacijo, iz katere so razvidni vsi prihodki in stroški prireditve ter delež, ki bo vplačan v dobrodelne namene.
Ob izpolnjevanju zgoraj naštetih pogojev se o višini dela avtorskega nadomestila, za katerega bo uporabnik oproščen plačila avtorskega nadomestila, odloča na seji pristojnega organa Združenja SAZAS. Vendar delež, za katerega se zmanjša nadomestilo, ne more presegati 50 % celotnega avtorskega nadomestila. Pri odločanju se poleg zgoraj naštetih pogojev upoštevajo še naslednji kriteriji:
- status uporabnika,
- namen dobrodelne prireditve,
- delež avtorskega nadomestila v neto vsoti, ki bo vplačana v dobrodelne namene.
Navedene informacije najdete tudi v 6. členu Pravilnika o javni priobčitvi glasbenih del (Ur.l. RS, št. 29/98, 138/06).
IPF – Zavod za uveljavljanje pravic izvajalcev in proizvajalcev fonogramov, k.o.
Če organizator javne prireditve pred prireditvijo in med prireditvijo poleg v živo izvedene glasbe uporablja in predvaja tudi fonograme oziroma glasbo predvaja preko predvajalnikov, je potrebo obveznosti iz uporabe avtorskih del urediti pri zavodu IPF, k.o.
Prireditev z uporabo fonogramov (posnete glasbe) je potrebno pred uporabo prijaviti. Prijava ne pomeni samo izpolnitve zakonske obveznosti, z njo si organizator lahko pridobi tudi popust pri plačilu nadomestila.
Izpolnjeni obrazec je potrebno posredovati na elektronski naslov ali na poštni naslov: IPF, k.o., Argentinska ulica 17, 1000 Ljubljana, prijavo pa lahko oragnizatorji opravijo tudi elektronsko na IPF portalu za uporabnike, kjer pa se potrebno predhodno registrirati.
Najkasneje 15 dni po prireditvi je potrebno oddati spored predvajane glasbe. V obrazec je potrebno vpisati podatke za obračun nadomestila in podatke o predvajanih skladbah.
Obrazec Spored in osnova za odmero nadomestila na prireditvi
Izpolnjeni obrazec je potrebno posredovati na elektronski naslov: ali po pošti na zgoraj navedeni naslov.
Tudi oddajo sporeda predvajane glasbe je mogoče urediti preko IPF portala za uporabnike.
Več informacij:
- Združenje SAZAS, 01 423 81 10,
- IPF, k.o., 01 52 72 930,