Pravilno izobešanje zastav
Področje izobešanja zastav urejajo:
- Ustava Republike Slovenije (Uradni list RS, št. 33/91),
- Zakon o grbu, zastavi in himni Republike Slovenije (Uradni list RS, št. 67/94),
- Uredba o uporabi zastave in himne Evropske unije v Republiki Sloveniji (Uradni list RS, št. 38/04) in
- Odlok o grbu in zastavi Občine Sevnica (UPB-2, Uradni list RS, št. 27/10).
Definicijo in uporabo zastave Republike Slovenije urejajo ustava, zakoni in podzakonski akti, ki so poleg zastavoslovnega kodeksa temelj za pravilno izobešanje zastav. Definicijo in uporabo občinske zastave ureja Odlok o grbu in zastavi Občine Sevnica (UPB-2 (Uradni list RS, št. 27/10).
Če iz zgoraj naštetih aktov povzamemo le najpomembnejše informacije za organizatorje javnih prireditev, je to zagotovo pravilen hierarhični red izobešanja zastav. Najbolj pogosto se organizatorji na prireditvah srečujejo s kompleti treh, včasih pa tudi štirih ali več zastav. V nadaljevanju povzemamo pravila izobešanja.
IZOBEŠANJE DVEH ZASTAV
Če se izobešata samo zastavi Republike Slovenije in Evropske unije, se slednja izobesi, gledano od spredaj, desno od zastave Republike Slovenije, kot do določa 7. člen Uredbe o uporabi zastave in himne Evropske unije v Republiki Sloveniji.
IZOBEŠANJE TREH ZASTAV
Če se izobešajo tri zastave, torej poleg zastave Republike Slovenije in Evropske unije še tretja zastava, se zastava Republike Slovenije izobesi vedno v sredini.
Ob uradnih in delovnih obiskih tujih državnikov se, gledano od spredaj, zastava tuje države izobesi levo od zastave Republike Slovenije, desno od nje pa zastava Evropske unije. Slikovni prikaz in primer izobešanja sta prikazana v točki II priloge. 8. člen Uredbe o uporabi zastave in himne Evropske unije v Republiki Sloveniji.
IZOBEŠANJE VEČ KOT TREH ZASTAV
Ob pomembnejših domačih prireditvah (npr. športnih, kulturnih, vojaških, humanitarnih itd.) se zastave, gledano od spredaj od leve proti desni, izobesijo po naslednjem vrstnem redu: zastava Republike Slovenije, zastava Evropske unije, zastava lokalne skupnosti (občine) in zastava organizatorja.
Ob krajevnih praznikih nekatere krajevne skupnosti izobesijo celoten komplet zastav, vključno s krajevno zastavo. V tem primeru, ko so v izobešanje vključene vse štiri zastave, je hierarhija izobešanja gledano od leve proti desni sledeča:
1 zastava Republike Slovenije
2 zastava Evropske unije
3 zastava občine
5 zastava krajevne skupnosti
IZOBEŠANJE V KOLONI
V primeru izobešanja štirih ali več zastav v koloni oziroma v skupini se zastava Republike Slovenije izobesi na čelu kolone oziroma skupine, ostale pa na način kot je določeno v prvem, drugem ali tretjem odstavku 9. člena Uredbe o uporabi zastave in himne Evropske unije v Republiki Sloveniji.