Dobitniki priznanj Občine Sevnica za leto 2024
za leto 2024
Za izjemen prispevek k sooblikovanju in razvoju lokalne skupnosti ter gospodarstva je
ČASTNI OBČAN OBČINE SEVNICA
Martin Novšak
Martin Novšak je široko prepoznan kot dolgoletni uspešni gospodarstvenik na področju enega temeljnih sektorjev delovanja sodobne družbe, energetike. Svoje otroštvo je preživljal v pristnosti podeželskega okolja na domači kmetiji na Logu, kjer je imela njegova družina že pred 2. svetovno vojno v lasti hidroelektrarno. V 70. letih prejšnjega stoletja je hidroelektrarno tudi obnovil, da je nekaj časa proizvajala takrat precej drago električno energijo. Z energijo in njenimi potenciali se je torej seznanjal že od mladih let. Leta 1982 je diplomiral iz elektrotehnike, leta 1992 pa končal mednarodni podiplomski študij managementa. Vseskozi so ga zanimale drugačne in sodobne tehnologije, kar je bil tudi eden izmed poglavitnih razlogov za delo v Nuklearni elektrarni Krško, kjer je bil zaposlen od njenega začetka delovanja, torej od leta 1982 dalje. Izšolal se je za operaterja za delo v kontrolni sobi elektrarne, bil je vodja proizvodnje in nato od leta 1992 direktor inženiringa. V NEK je vodil vzpostavitev organizacije inženiringa. Skupaj s sodelavci je zasnoval in izvedel pomembne projekte, med njimi modernizacijo delovanja nuklearke z zamenjavo ključne opreme, vpeljavo modifikacij in organizacijsko nadgradnjo. Nuklearna elektrarna Krško je danes sodobna elektrarna s polno obratovalno močjo, ki dosega visoke obratovalne standarde v svetovnem merilu. Od leta 2005 je vodil družbo GEN energija in jo v obdobju 17-letnega vodenja s strateškim in razvojno naravnanim pogledom skupaj s sodelavci razvil v eno največjih in investicijsko najmočnejših poslovnih skupin v Sloveniji. Kot Generalni direktor GEN energije je poleg podpore varnostnim in drugim investicijam v NEK-u, finančno in organizacijsko bistveno pripomogel k izgradnji verige HE na Spodnji Savi. Zaradi pomembnosti prodaje in trgovanja z energijo in energenti je skupaj s partnerji razvijal družbo GEN-I tako na domačem kot mednarodnih trgih. Z vlaganjem v posodobitve v Termoelektrarni Brestanica, pa je skrbel za potrebne rezervne kapacitete proizvodnje električne energije.
Vizijo vodenja je vselej usmerjal v zagotavljanje dolgoročnega, varnega, zanesljivega, okolju prijaznega in ekonomsko učinkovitega obratovanja. Družbeno odgovornost je Martin Novšak skozi svojo celotno karierno pot odražal s posluhom za podporo društvenim dejavnostim. Martin Novšak je s svojim delovanjem pomembno prispeval tudi k razvoju lokalne samouprave. Po osamosvojitvi Slovenije je med letoma 1994 in 1998 aktivno in tvorno sooblikoval lokalno družbeno-politično življenje kot predsednik Občinskega sveta Občine Sevnica. Vodil je vrsto projektov v lokalnem okolju. Martin Novšak je s svojim delom, vrednotami, razvojno naravnanostjo in družbeno odgovornostjo zgled vsem generacijam tako na krajevni kot tudi na občinski in regijski ravni.
Martin Novšak je cenjen po strokovnosti, vztrajnosti, strpnosti, stalnem doseganju zastavljenih ciljev, z realnim pogledom na svet, široko razgledanostjo in veliko sposobnostjo prenašanja znanja na mlajše generacije. Z občutkom do sočloveka je dal pečat svojim sodelavkam in sodelavcem, svoji družini in lokalni skupnosti.
Za pomemben prispevek pri ohranjanju slovenske glasbene dediščine so prejeli
GRB OBČINE SEVNICA
Kulturno društvo Oktet Jurij Dalmatin
Oktet Jurij Dalmatin iz Boštanja je skozi desetletja postal nepogrešljiv del lokalne skupnosti. V letošnjem letu obeležujejo 60. obletnico svojega delovanja, kar je izjemen dosežek, ki priča o dolgoletni zvestobi, predanosti in ljubezni do petja. Letošnji jubilej so obeležili na poseben način. Na slavnostnem koncertu ob 60-letnici so se predstavili z raznolikim repertoarjem, premierno pa so izvedli pesem, ki jo je zanje uglasbil Tine Bec, nekdanji umetniški vodja okteta.
Oktet ni zgolj skupina pevcev, temveč nosilec slovenske kulturne dediščine, ki s svojim poslanstvom ohranja ubrano moško petje. Fante poleg veselja do petja druži tudi iskreno prijateljstvo. Posebnost tega okteta je v tem, da se glasbena tradicija prenaša iz roda v rod. Pogosto se zgodi, da v oktetu najprej poje oče, nato pa njegov sin, kar simbolizira njihovo tesno povezanost z lokalno skupnostjo in zvestobo do glasbe, ki živi naprej skozi generacije.
Člani okteta so: Miha Zeme, Lenart Traven, Martin Sešlar, Rok Pinoza, Marjan Hribar, Matej Fon, Gorazd Zupanc in Andrej Lisec. Umetniška vodja je Petra Stopar.
Njihovo poslanstvo ohranja slovensko glasbeno dediščino s prepevanjem ljudskih pesmi, sakralne glasbe in sodobnih skladb, s čimer združujejo bogato preteklost in sedanjost. Na ta način ne le ohranjajo zgodovino, temveč jo prenašajo v prihodnost in jo bogatijo za nove rodove. Njihovo kulturno udejstvovanje presega lokalne meje. Pesem radi ponesejo tudi zunaj meja naše občine in tudi zunaj Slovenije. Oktet je pred kratkim zaključil tudi uspešno gostovanje v ZDA in Kanadi, kjer so občinstvu ponosno predstavljali bogastvo slovenske glasbe. Njihovi nastopi zunaj meja domovine so pomemben prispevek k prepoznavnosti slovenske kulturne dediščine in naše občine.
Med dosežke so se v zadnjih letih vpisala najvišja priznanja na regijskem tekmovanju v Šentjerneju, na pesmi Posavja in na mednarodnem tekmovanju Bratislava Cantat na Slovaškem, kjer so leta 2023 osvojili zlato priznanje. Na regijskih Sozvočenjih so večkrat osvojili naziv najbolj perspektivne zasedbe, na nedavni reviji pevskih zasedb pa se je oktet uvrstil na področno tekmovanje. Oktet Jurija Dalmatina že šest desetletij s svojim petjem bogati našo skupnost in skrbi za prenos kulturne dediščine med generacijami. Njihov prispevek k ohranjanju slovenske identitete je neprecenljiv.
Za predano delovanje v lokalni skupnosti je prejel
ZLATO PLAKETO OBČINE SEVNICA
Janez Pungerčar
Janezu Pungerčarju so že vile rojenice ob rojstvu namenile, da bo postal gasilec in vinogradnik. Svojo mladost je preživel med vinogradi na Malkovcu, kjer mu je oče z veliko skrbnostjo privzgojil ljubezen do vinske trte, še bolj pa ga je spodbujal k prostovoljnemu delu in delu v gasilskem društvu.
Član Prostovoljnega gasilskega društva Tržišče je postal že pri dvanajstih letih. Leta 1985 je bil izvoljen v upravni odbor gasilskega društva, med leti 1988 in 2008 pa je opravljal naloge podpredsednika društva. V letih 1991 do 1994 je s svojo gradbeno mehanizacijo aktivno sodeloval pri gradnji novega gasilskega doma v Tržišču ter opravil nešteto ur brezplačnega in prostovoljnega dela.
Janez Pungerčar je opravljal naloge predsednika PGD Tržišče kar tri mandate, od leta 2008 do 2023. Njegovi ključni dosežki so bili nabava novega gasilskega vozila, energetska prenova gasilskega doma in obnova gasilske opreme za zaščito in reševanje. Veliko časa je namenil tudi povezovanju generacij ter vključevanju mladih v gasilske vrste.
V času osamosvojitvene vojne je bil Janez Pungerčar načelnik Narodne zaščite v Krajevni skupnosti Tržišče. Skupaj z očetom Ivanom sta v zidanici na Malkovcu organizirala tajno skladišče orožja. V zahvalo in spomin na to domoljubno dejanje domačo zidanico krasi obeležje Zveze vojnih veteranov za Slovenijo.
Janez Pungerčar je tudi dolgoletni aktivni član Društva vinogradnikov Malkovec. Pri izgradnji večnamenskega doma na Malkovcu je brezplačno opravil vsa gradbena zemeljska dela in sodeloval tudi pri drugih aktivnostih za izgradnjo doma.
Kot uspešen samostojni podjetnik in dolgoletni član Sveta Krajevne skupnosti Tržišče je izjemno aktiven krajan, ki je vedno pripravljen pomagati sokrajanom in domačim društvom. Odlikujejo ga vrednote preprostosti, prijaznosti in odprtosti. Njegova nesebična pomoč in aktivno delovanje sta pomemben doprinos za domač kraj in lokalno skupnost.
Za izjemno aktivno delovanje v domačem kraju in lokalni skupnosti je prejel
ZLATO PLAKETO OBČINE SEVNICA
Milan Sotlar
Milan Sotlar je človek številnih talentov in znanj, z velikim srcem in odprtimi rokami. Svoje bogato znanje nesebično deli z vsemi, ki si želijo novih spoznanj, zgodbe svojega življenja pa pripoveduje z izjemnim zanosom in občutkom za podrobnosti.
V mlajših letih je bil aktiven član Sveta Krajevne skupnosti Šentjanž, danes pa z enako predanostjo deluje v številnih krajevnih društvih. Je ustanovni član turističnega in vinogradniškega društva, pri katerih še vedno velja za enega najbolj aktivnih članov. Poleg tega sodeluje tudi v društvu upokojencev in krajevnem odboru Zveze združenj borcev za vrednote NOB. Vse od začetkov delovanja društva poje pri Šentjanških jurjevalcih, kjer skrbno arhivira nastope tako v sliki kot v vsebini. Vsa društva, pri katerih je aktiven, ga opisujejo kot izjemno zanesljivega, vestnega in nepogrešljivega člana.
Milan je zaslužen za oblikovanje Rudarske tematske poti Tk pav, Krekovih stezic in Poti Milana Majcna. Vsako leto skrbi za njihovo vzdrževanje in redno sodeluje kot vodnik na tradicionalnih pohodih. S svojim tehničnim znanjem je nepogrešljiv člen pri organizaciji vseh dogodkov turističnega društva.
Njegova predanost ohranjanju kulturne dediščine in spomina na pomembne zgodovinske dogodke je izjemna. Vselej sodeluje pri urejanju spominskih obeležij in pri proslavah v spomin na zgodovinske dogodke v Murncah.
Milan Sotlar je nepogrešljiv steber svoje skupnosti. Kot uspešen vinogradnik se lahko pohvali z vrhunskimi vini, ki so prejela številna priznanja, tako znotraj društva kot tudi širše. Njegova ustvarjalna energija ga vodi tudi v uredniški odbor krajevnega časopisa Šentjanški glas, kjer vse od prve številke prispeva ideje in križanke, ki bogatijo vsako izdajo.
Milan Sotlar je človek izjemne energije, ustvarjalnosti in iskrenega delovanja. Njegova neomajna predanost je navdih vsem, ki z njim sodelujejo.
Za pomemben prispevek k razvoju izobraževanja, kulture in športa v lokalnem prostoru je prejel
SREBRNO PLAKETO OBČINE SEVNICA
Ivan Šnuderl
Ivan Šnuderl je ugleden posameznik, ki je s svojim dolgoletnim in predanim delom močno zaznamoval področja vzgoje in izobraževanja, kulture, športa ter širšega družbenega razvoja lokalne skupnosti. Iz svojega rojstnega Maribora ga je življenjska pot pripeljala v Boštanj, kjer je 26 let uspešno opravljal naloge ravnatelja osnovne šole. Njegovo strokovno vodenje je bilo osredotočeno na ustvarjanje pogojev za kakovostno izobraževanje in celostno vzgojo mladih generacij.
Poleg pedagoškega dela je bil Ivan Šnuderl tudi velik podpornik športa in kulture. S svojo razgledanostjo in družbeno angažiranostjo je pomembno prispeval k organizaciji in razvoju številnih projektov in dogodkov, ki so lokalno skupnost obogatili tako na športnem kot tudi na kulturnem področju. Njegovo delo je pustilo neizbrisen pečat na razvoju športnih in kulturnih dejavnosti v občini.
Še posebej je bil predan ohranjanju lokalne kulturne dediščine. Kot soavtor publikacije 800 let Boštanja je prispeval k ohranjanju pomembnih zgodovinskih zapisov o kraju. Njegova prizadevanja na tem področju so pomembno oblikovala zgodovinsko zavest lokalne skupnosti.
Poleg tega je Ivan Šnuderl v lokalni skupnosti deloval z visokimi etičnimi standardi. Njegova predanost transparentnosti in zakonitosti je bila ključna pri njegovem dolgoletnem delovanju v nadzornih odborih Krajevne skupnosti Boštanj in Prostovoljnega gasilskega društva Boštanj. Njegovo odgovorno in natančno delo je pripomoglo k ugledu in uspešnemu delovanju teh organizacij, kar ga je postavilo za zgled drugim.
Z natančnostjo, odgovornostjo in visokimi etičnimi standardi je gradil zaupanje v številne institucije, njegovo pošteno in uspešno delovanje pa je še danes temelj in zgled delovanja številnih organizacij.
Za edinstven prispevek k razvoju kinologije v lokalnem in slovenskem prostoru je prejel
SREBRNO PLAKETO OBČINE SEVNICA
Anton Es
Anton Es, za prijatelje Zvone, je že od mladih let zapisan kinologiji. Njegovo kinološko pot je začel pri štirinajstih letih na vadišču pod Anskim vrhom v Celju, kjer je s prvim psom dosegal že zgodnje uspehe. Leta 1968 se je na državni tekmi v Celju uvrstil na stopničke kot najboljši slovenski tekmovalec.
Poklicno je svojo strast nadaljeval leta 1971, ko se je zaposlil pri tedanji milici, nato pa leta 1973 postal inštruktor na Oddelku za šolanje službenih psov v Podutiku, kjer je delal vse do upokojitve leta 1994. V policiji je šolal pse za splošne in specialistične naloge ter pse vodiče slepih oseb. Pomagal je tudi pri nastajanju priročnikov za šolanje službenih psov.
Zvone je bil zelo aktiven tudi v prostem času, predvsem kot član in sodnik v Kinološkem društvu Ljubljana. Leta 1985 je pridobil naziv sodnika za delo športnih delovnih pasem, kasneje pa tudi naziv mednarodnega kinološkega sodnika. Bil je tudi inštruktor za reševalne pse pri Gorski reševalni službi in avtor priročnikov, ki se uporabljajo še danes.
Poleg tega je šolal pse za slepe in slabovidne ter pse za pomoč osebam z oviranostmi v Sloveniji in tujini. Vodil je številne seminarje na to temo in organiziral tekmovanja za pse vodiče slepih v Sloveniji in Nemčiji. Zvone je tudi pobudnik ustanovitve Kinološkega društva Posavje, kjer je bil prvi predsednik in kasneje strokovni vodja. S svojim strokovnim znanjem in predanostjo je bistveno prispeval k prepoznavnosti društva in dvignil raven kinološkega dela v Sevnici.
Kot eden izmed prvih inštruktorjev za vodenje psov za slepe in slabovidne ter kot pionir sodobne kinologije v Sloveniji uživa visok ugled v kinoloških krogih v Posavju, Sloveniji in širše. Njegova ljubezen do psov ga spremlja skozi vse življenje, s spoštljivim odnosom do teh zvestih bitij pa je pomemben zgled tako mlajšim kinologom kot tudi vsem ljubiteljem psov.
Za izjemne dosežke na področju likovne umetnosti je prejel
SREBRNO PLAKETO OBČINE SEVNICA
Nik Anikis Skušek
Nik Anikis Skušek je neorenesančni slikar, ki s predanim delom, izjemnim talentom in pozitivno energijo bogati kulturno življenje sevniške občine. S svojimi likovnimi deli in umetniškim ustvarjanjem je dosegel vrhunske uspehe na mednarodni ravni. Med drugim je za svoje delo »Prekletstvo Tritona« prejel prestižno nagrado Art Renewal Center Staff Award v New Yorku, kar je Niku in Sevnici prineslo široko medijsko in mednarodno prepoznavnost.
Delo »Prekletstvo Tritona« je po prejeti nagradi razstavil na Gradu Sevnica, kjer so ga množično občudovali ljubitelji umetnosti iz vse Slovenije in tujine. Nik je svoja dela razstavljal tudi na prestižnih lokacijah v New Yorku, Londonu in Barceloni. Stalna razstava njegovih del je na ogled na Gradu Sevnica. Njegov prispevek k svetu likovne umetnosti ima visoko dodano vrednost, delo pa prispeva k prepoznavnosti Sevnice ne le v Sloveniji, ampak tudi v ZDA, Evropi, Veliki Britaniji in izven Evrope.
Z umetniškim izrazom, ki združuje klasične likovne principe s sodobnimi trendi, ustvarja dela, ki so tehnično dovršena in globoko čustvena, s čimer v širši umetniški skupnosti pušča edinstven pečat.
Nik je prepoznan tudi kot aktiven mentor in pedagog, ki svoje znanje in strast do umetnosti prenaša na znanja željne prek delavnic v Narodni galeriji v Ljubljani in na sevniškem gradu. Na njegovih slikarskih in risarskih delavnicah nastajajo umetniška dela, na katerih upodablja zgodovinske osebnosti iz sevniške občine in muzejske predmete iz grajskih zbirk. Tudi s tem Nik Anikis Skušek izraža svojo ljubezen do Sevnice, kamor se po vsaki uspešni mednarodni umetniški zgodbi vedno rad vrača. Kot vrhunski umetnik, ki ustvarja na najvišjem nivoju, ostaja zvest sebi in svojim koreninam. Vedno nasmejan, skromen, srčen in odprt za vsakogar, je navdih za vse generacije.