Tedenske novice 7. 2. 2025
Poročilo 21. redne seje Občinskega sveta Občine Sevnica
V sredo, 5. februarja 2025, so se članice in člani Občinskega sveta Občine Sevnica v Kulturni dvorani Sevnica zbrali na svoji 21. redni seji. Osrednje teme seje so bile proračun Občine Sevnica za leto 2025 in s tem povezana letna programa športa in kulture, občinski program varnosti v okviru dela in pristojnosti medobčinskega inšpektorata, strateški načrt KŠTM Sevnica in strategija Starosti prijazne občine Sevnica.
Po opravljeni razpravi o predlogu proračuna za letošnje leto na lanski novembrski seji, je občinska uprava podrobno analizirala podane predloge in pobude in pripravila dopolnjen predlog proračuna, ki so ga obravnavala delovna telesa občinskega sveta v mesecu januarju. Po opravljeni predstavitvi sprememb predloga se je župan opredelil do dveh predlaganih amandmajev, sledilo je glasovanje, predlog proračuna je bil potrjen. Prihodkovna stran občinskega proračun za leto 2025 tako znaša 28.139.829 evrov. Skupna višina odhodkov proračuna znaša 29.817.311 evrov. Razlika bo pokrita s kreditom. Poleg zagotavljanja primernega standarda izvajanja vseh javnih nalog in služb s področij predšolske vzgoje in šolstva, socialnega varstva, vzdrževanja javne cestne in komunalne infrastrukture in drugih obveznih nalog, se s sprejetim proračunom nadaljuje investicijski cikel. Skupni obseg naložb je 11,4 milijona evrov. Osrednji investicijski projekti v letu 2025 so dokončanje izgradnje čistilne naprave in kanalizacijskega omrežja v Loki pri Zidanem Mostu, dokončanje rekonstrukcije objekta Cenko za potrebe Zdravstvenega doma Sevnica, pričetek priprav na satelitski urgentni center ter sanacija plazov. Nadaljevale se bodo aktivnosti ureditev šolskih športnih igrišč, igrišče v Šentjanžu bo sredi leta zaključeno, pričela pa se bodo dela na Blanci. Za igrišče pri OŠ Boštanj se bo pripravljala projektna dokumentacija za izvedbo igrišča ob predhodni pridobitvi zemljišč. Proračun obsega tudi več manjših projektov, ki sledijo potrebam v lokalnem prostoru.
Vodja skupnega prekrškovnega organa občinskih uprav občin Bistrica ob Sotli, Brežice, Krško, Radeče in Sevnica (SPO) Martin Cerjak je predstavil Oceno izvajanja občinskega programa varnosti za leto 2024, ki so ga članice in člani občinskega sveta potrdili. V dokumentu so opredeljena izhodišča za zagotavljanje varnosti prebivalcev sevniške občine na področjih, za katera je pooblaščeno redarstvo, ki deluje v okviru Medobčinskega inšpektorata in se posodablja vsako leto. Martin Cerjak je občinski svet seznanil tudi z letnim poročilom o delu medobčinskega inšpektorata.
Direktorica KŠTM Sevnica Mojca Pernovšek je predstavila strateški načrt zavoda za obdobje od 2025 do 2029. Predstavila je ključne vidike razvoja za posamezno področje delovanja. Občinski svet je k strateškemu načrtu podal pozitivno mnenje.
Vodja oddelka za družbene dejavnosti Mojca Sešlar in direktorica Inštituta Antona Trstenjaka za gerontologijo in medgeneracijsko sožitje Ana Ramovš sta podrobno predstavili aktivnosti, s katerimi je Občina Sevnica oblikovala strategijo starosti prijazne občine. Strateški dokument, ki vključuje tudi študijo staranja in medgeneracijskega sožitja ter letni načrt aktivnosti je občinski svet soglasno sprejel.
V sklepnem delu seje je bilo predstavljeno še poročilo o izdanih listinah Občine Sevnica v letu 2024, članice in člani občinskega sveta pa so podali pozitivno mnenje o kandidatki za ravnateljico Glasbene šole Sevnica. Tudi naslednje mandatno obdobje bo to poslanstvo opravljala Katja Krnc.
V naslednjih dneh bo Občina Sevnica vse ključne dokumente, ki so bili obravnavani na 21. redni seji občinskega sveta, objavila na spletni strani.
Proračun Občine Sevnica 2025: ključni poudarki
Občinski svet Občine Sevnica je na svoji 21. redni seji z 23 glasovi ZA in 0 glasovi PROTI sprejel proračun za leto 2025.
Predlog proračuna je bil prestavljen na novembrski seji. Članice in člani sveta so podali svoje predloge in pobude, nato so strokovne službe pripravile dopolnjen predlog, ki je bil podrobno obravnavan na vseh delovnih telesih občinskega sveta. Pred pričetkom obravnave predloga proračuna in odloka o proračunu je župan skupaj s strokovnimi službami predstavil vsebinske spremembe prvotnega predloga, ki so bile upoštevane pri pripravi gradiva za delovna telesa.
Po opravljeni predstavitvi sprememb predloga se je župan opredelil do amandmajev, ki sta jih vložila in na seji tudi obrazložila Stanka Žičkar in Svetniška skupina SDS Sevnica. Po opravljenem glasovanju sta v proračun Občine Sevnica 2025 vključena tudi amandmaja, s katerima se zvišujejo sredstva, ki so namenjena podpori delovanju mladinskih organizacij, športu in kulturi ter sredstva za tekoče vzdrževanje občinskih cest, uravnoteženo pa se zmanjšujejo sredstva iz splošne proračunske rezervacije ter sredstva, namenjena oglaševalskim storitvam in objavam. Predlagatelji amandmaja so za dokončno uravnoteženje amandmaja predlagali prodajo občinskih stanovanj in stavbnih zemljišč ter načrtovanje višjih prihodkov od komunalnega prispevka. Ker je bil amandma sprejet, bo predlagano zvišanje navedenih treh vrst prihodkov občinska uprava spremljala in izvrševala predlagano zvišanje posameznih vrst odhodkov sorazmerno z več vplačanimi prihodki iz naslova prodaje stanovanj, komunalnih prispevkov in prodaje stavbnih zemljišč.
Pomembno je poudariti, da v tem trenutku nobeno od občinskih stanovanj ni prosto za prodajo. Občina Sevnica ima v lasti 129 neprofitnih stanovanj, od tega je 20 stanovanj v stavbi v Krmelju, ki je predvidena za rušenje, ostala stanovanja pa so zasedena. Najemne pogodbe so skladno z zakonodajo sklenjene za nedoločen čas. Zasedeni sta tudi dve stanovanji v Sevnici, ki jih za potrebe svojih zaposlenih trenutno koristi Zdravstveni dom Sevnica. Dodatni prihodki iz teh virov bodo torej odvisni od dejanske realizacije.
Prihodkovna stran občinskega proračun za leto 2025 tako znaša 28.139.829 evrov. Skupna višina odhodkov proračuna znaša 29.817.311 evrov, k temu znesku je potrebno prišteti še odplačila glavnic v preteklih letih najetih kreditov v skupni višini 1.501.248 evrov. Vključno s stanjem na računu konec leta 2024 v znesku 878.730 evrov in z zadolževanjem v letu 2025 je sprejet proračun Občine Sevnica za leto 2025 uravnotežen.
Skupna višina odhodkov proračuna znaša 29.817.311 evrov. Razlika bo pokrita s kreditom. Poleg zagotavljanja primernega standarda izvajanja vseh javnih nalog in služb s področij predšolske vzgoje in šolstva, socialnega varstva, vzdrževanja javne cestne in komunalne infrastrukture in drugih obveznih nalog, se s sprejetim proračunom nadaljuje investicijski cikel. Skupni obseg naložb je 11,4 milijona evrov.
Osrednji projekti na področju cestne in komunalne infrastrukture
Za investicijsko vzdrževanje in gradnjo občinski cest Občina Sevnica v proračunu za leto 2025 namenja dobrih 780 tisoč evrov, po izglasovanih amandmajih pa še dodatnih 300 tisoč evrov. Med drugim je v načrtu rekonstrukcija mostu z ureditvijo pločnikov v Pijavicah. Rekonstrukcija bo potekala od priključka lokalne ceste z javno potjo proti Zgornjim Mladetičam do mostu. Nadaljevala se bodo vzdrževalna dela na cestnem odseku Blanca–Poklek, sredstva iz te proračunske postavke pa so namenjena tudi sofinanciranju pričetka investicije Direkcije RS za infrastrukturo na odseku regionalne ceste Šentjanž–Glino, kjer Občina Sevnica načrtuje ureditev novega cestnega priključka za naselje Češnjice ter ureditev avtobusnega postajališča).
Osrednja projekta na področju komunalne infrastrukture sta dokončanje gradnje kanalizacijskega sistema s čistilno napravo in pričetek ureditev vodovodnega sistema na območju Loke pri Zidanem Mostu. Za oba projekta, ki se izvajata ločeno tako v izvedbenem, časovnem in lokacijskem kontekstu, je Občina Sevnica uspešno pridobila sredstva iz Načrta za okrevanje in odpornost.
V letu 2025 so predvidena tudi vzdrževalna dela na kanalizacijskem omrežju, in sicer na dotrajanih odsekih v Sevnici na območju Savske ceste in Prešernove ulice ter na Logu.
Tudi v letošnjem letu bo izveden razpis za sofinanciranje hišnih priključkov za male čistilne naprave v višini 30 tisoč evrov.
Sanacija plazov
V sklopu aktivnosti za sanacijo plazov je v začetku leta že stekla II. faza sanacije plazu, ki je na območju cerkve Sv. Lenarta v Zabukovju povzročil zdrs zemljine ter povzročil poškodbe na cestni infrastrukturi ter ogrozil stabilnost cerkve. Načrtuje se tudi sanacija plazovitega območja nad objekti Cankarjeva ulica 6 in 7 v Sevnici in plazovitega območja od priključka lokalne ceste z javno potjo Stržišče–Komorivec v smeri proti Podvrhu. Za vse tri sanacije Občina Sevnica pričakuje podporo države.
Sodelovanje z državo za ureditve infrastrukture na območju sevniške občine
Direkcija RS za infrastrukturo (DRSI) na območju Radne načrtuje rekonstrukcijo križišča v krožišče. Ker je projekt ključnega pomena tudi za investitorje v Poslovni coni Radna, se je Občina Sevnica aktivno vključila v pripravo projektne dokumentacije za ureditev krožišča in pločnikov. V proračunu 2025 namenja sredstva za izdelavo projekta, revizije projektne dokumentacije in pričetek gradnje skladno z možnostmi.
V teku je tudi izdelava projektne dokumentacije za ureditev podhoda pod železniško progo v Sevnici. Posodobitev se bo izvedla v sklopu obnove železniške proge in izvedbo protihrupnih ukrepov, ki jih načrtuje DRSI.
Na področju urejanja vodotokov je v načrtu zaključek projektne dokumentacije za izvedbo II. faze protipoplavne varnosti na potoku Sevnična in novelacija projektne dokumentacije za ureditev struge Vranjskega potoka v Lončarjevem Dolu. Nosilec obeh projektov je Direkcija RS za vode, Občina Sevnica pa aktivno sodeluje, tako z ureditvami dokumentacije kot pridobivanjem zemljišč.
Posodobitev šolskih športnih igrišč kot spodbuda k rekreaciji za vse generacije
V letu 2025 se bodo nadaljevale aktivnosti posodobitev šolskih športnih površin. Po uspešno izvedeni rekonstrukciji šolskega igrišča pri OŠ Sava Kladnika Sevnica v letu 2023, se je lansko leto pričela dolgo pričakovana rekonstrukcija igrišča pri OŠ Milana Majcna Šentjanž. Aktivnosti bodo zaključene v letošnjem letu, pričela pa se bodo tudi dela za rekonstrukcijo šolskega športnega igrišča pri OŠ Blanca. Urejena bo 160-metrska tekaška steza, površine za skok v daljino in met krogle in igrišča za košarko, rokomet in nogomet. V letošnjem letu bo naročena tudi projektna dokumentacija za rekonstrukcijo igrišča pri OŠ Boštanj.
V letošnjem letu bo naročena tudi projektna dokumentacija za izvedbo prizidka k OŠ Sava Kladnika Sevnica.
Širjenje programov zdravstvenih storitev in satelitski urgentni center
V letu 2025 bo zaključena rekonstrukcija objekta Cenko v središču Sevnice, kjer Zdravstveni dom Sevnica načrtuje širitev dejavnosti z oblikovanjem rehabilitacijskega centra. V sodelovanju z zdravstvenim domom se načrtujejo tudi aktivnosti za ureditev satelitskega urgentnega centra (SUC). V sklopu tega projekta je predvidena preureditev pritličnih prostorov nujne medicinske pomoči (NMP) in prostorov, kjer se trenutno izvaja fizioterapija. Projektno dokumentacijo pripravlja zdravstveni dom.
Občina Sevnica je v sodelovanju z izvajalci helikopterske nujne pomoči in drugimi vključenimi deležniki opredelila tudi novo lokacijo pristajališča za helikopterje. Lokacija na Radni se opušča zaradi vzpostavitve nove poslovne cone. Nova lokacija se nahaja na območju zahodnega dela Drožanjske ceste v Sevnici, na vzpetini, ki jo domačini poznajo pod imenom »na Hrastih«. Trenutno se za vzpostavitev nove lokacije pripravlja projektna dokumentacija, sledijo postopki za pridobitev gradbenega dovoljenja, ki jih bo izvedla Občina Sevnica.
Prostorsko načrtovanje in gospodarjenje z zemljišči
Občina Sevnica se ažurno odziva na vse pobude na področju ureditev prostora. V letu 2023 so bili pričetki postopi za že desete spremembe občinskega prostorskega načrta (OPN). V lanskem letu je bil z javnim naročilom izbran izvajalec za pripravo novih sprememb in dopolnitev tega temeljnega prostorskega akta, aktivnosti za realizacijo pa se bodo nadaljevale v letih 2025 in 2026.
V okviru postopnega oživljanja središča Tržišča bodo po zaključeni izdelavi geodetskega načrta in pripravi prostora z odstranitvijo starih in dotrajanih stanovanjskih in javnih objektov v letošnjem letu nadaljevani postopki za pripravo občinskega podrobnega prostorskega načrta.
Za že sprejete prostorske akte se pripravljajo spremembe, ki so posledica realnih spremenjenih potreb v prostoru. Na območju OPPN Sveti Križ tako ni bilo izkazanega interesa za večstanovanjsko gradnjo, zato bo pripravljena sprememba. Na območju OPPN za Stadion Sevnica pa bodo pripravljene spremembe, ki bodo dopuščale umestitev novih vsebin na to območje. Za območju pod sevniškim gradom bo izdelana projektna dokumentacija, ki bo v nadaljevanju osnova za komunalno opremljanje območja, saj bo tukaj postopoma nastala stanovanjska soseska. Komunalno opremljanje bo v dogovorjenem deležu izvedeno tudi v stanovanjskem območju v Krmelju (stroške drugega dela komunalnega opremljanja bo kril investitor) in na območju vzhodnega dela Studenca.
Ureditve poslovilnih objektov
Občina Sevnica vsakoletno zagotavlja sredstva za vzdrževanje in izboljšave poslovilnih objektov, torej pokopališč in vežic. V letu 2025 bo del sredstev namenjen za sanacijo strehe na poslovilni vežici v Loki pri Zidanem Mostu in izvedbo vzdrževalnih del na pokopališču na Logu. Predvidena je tudi rekonstrukcija poslovilne vežice v Rovišču s prizidavo zunanjih nadkritih površin ob vzhodni fasadi, konzolnega nadstreška na zahodni fasadi obstoječega objekta ter ureditev nove dostopne poti na zahodnem delu parcele. Zemljišče je v lasti Župnije Studenec, pogodba o ustanovitvi stavbne in služnostne pravice pa je že podpisana. Trenutno tečejo postopki za pridobitev gradbenega dovoljenja. Predviden zaključek investicije je v letu 2026.
Občina Sevnica z načrtovanimi investicijami nadaljuje razvoj infrastrukture in izboljšanje kakovosti življenja občanov. Obseg projektov in investicij v letu 2025 je precej velik, hkrati pa gre za zelo razpršene naložbe. S tem se zagotavlja enakomeren razvoj vseh območjih sevniške občine. Uspešno pridobljena sredstva iz državnih in evropskih virov omogočajo izvedbo pomembnih projektov na področju cest, komunalnih storitev, šolskih površin ter zdravstvene oskrbe. S premišljenim prostorskim načrtovanjem in sodelovanjem z državnimi institucijami si tako Občina Sevnica vseskozi prizadeva za trajnostni razvoj in gospodarsko rast, kar bo pripomoglo k še boljšim pogojem za življenje in delo v sevniški občini.
Naj kultura ostane naš kompas izzivov polne prihodnosti
V četrtek, 6. februarja, je v Kulturni dvorni Sevnica potekala osrednja občinska prireditev ob slovenskem kulturnem prazniku s podelitvijo Prešernovih priznanj in plaket Zveze kulturnih društev Sevnica.
Uvodoma je zbrane pozdravil župan Srečko Ocvirk. Poudaril je pomen kulture v času, preplet zgodovine, tradicije in modernosti, ter izrazil prepričanje, da bo kultura bogatila vsakdanje življenje v sevniški občini tudi v prihodnje.
Osrednji gost in slavnostni govornik, mag. Ivan Sivec, pisatelj, publicist, besedilopisec in magister etnoloških znanosti, je na slikovit način orisal življenje Franceta Prešerna, njegov izjemen pesniški talent in uporništvo, s katerim je kljuboval nemško govorečem svetu, ki je za časa njegovega življenja krojil vsakdan slovenskega naroda.
Prešernova priznanja Zveze kulturnih društev Sevnica so prejeli Štefanija Vidrih, Cirila Bec, Renata Kuhar in Foto sekcija Turističnega društva Tržišče. Bronasto Prešernovo plaketo sta prejela Mirko Slemenšek in Jure Klenovšek. Srebrno Prešernovo plaketo sta prejela Alojz Špec in Majda Hriberšek. Zlato Prešernovo plaketo sta prejela Ciril Udovč in Zoran Cvar.
Z odličnim nastopom so prireditev obogatili članice in člani Planinskega pevskega zbora Opojna zlatica Planinskega društva Lisca Sevnica, dogodek pa je z vezno besedo v celoto združila Sergeja Cesar, ki je zbranim ob zaključku zaželela, da kultura postane in ostane kompas v izzivov polni prihodnosti.