Osrednja slovesnost ob kulturnem prazniku in prejemniki priznanj
Slovesna počastitev slovenskega kulturnega praznika bo v četrtek, 6. februarja 2025, ob 18. uri v Kulturni dvorani Sevnica.
Kulturni program bo sooblikoval Planinski pevski zbor Opojna Zlatica, zbrane pa bosta pozdravila župan Srečko Ocvirk in predsednik Zveze kulturnih društev Sevnica Jože Novak. Osrednji gost in slavnostni govornik bo mag. Ivan Sivec, pisatelj, publicist, besedilopisec in magister etnoloških znanosti.
Jože Novak bo podelil Prešernove plakete in priznanja Zveze kulturnih društev Sevnica za dosežke na področju kulturnega ustvarjanja.
Prejemniki priznanj so:
Prešernovo priznanje
Štefanija Vidrih
Štefanija Vidrih iz Blance se je leta 2009 pridružila literarni skupini Večerna zarja Društva upokojencev Sevnica, kjer zelo aktivno sodeluje. Njene številne pesmice, ki so vedno pozitivne in šaljive, vedno znova nasmejijo poslušalce. Organizirala je odmevno medgeneracijsko prireditev z naslovom Z roko v roki v sklopu sevniškega grajskega poletja, na kateri je nastopilo več udeležencev različnih starostih. Pisala je za različne priložnosti, tudi besedila za Blanškega mulca. Nastopila je v domači gledališki skupini v vlogi stare mame. Njena izbrana besedila segajo tudi v pisanju in branju govorov ob zadnjem slovesu. Njene zapisane besede, pesmi in gledališka igra ohranjajo in bogatijo ljubiteljsko kulturo.
Štefaniji Vidrih za predano in navdihujočo ljubiteljsko ustvarjalnost na literarnem področju, s katero bogati kulturno življenje in povezuje lokalno skupnost, Zveza kulturnih društev Sevnica podeljuje Prešernovo priznanje.
Cirila Bec
Cirila Bec deluje v Društvu Svoboda Krmelj, kjer je leta 2019 prevzela vodenje novo ustanovljene sekcije ročnih del Sončnice. Njeno delo je osredotočeno na ohranjanje veščin, ki so že skoraj utonile v pozabo, pa tudi na uvajanje novih tehnik. V spretnih rokah članic ponovno oživijo raznovrstni izdelki, kot so nakit, voščilnice, darila, kvačkani in pleteni izdelki. Njihova ustvarjalnost je vsako leto predstavljena na razstavah v Krmelju, Tržišču, Sevnici in tudi zunaj občinskih meja, s čimer navdušujejo širšo javnost. Cirila se tudi redno izobražuje na delavnicah Društva invalidov Sevnica, v Izoli in Radencih, kjer pridobiva nova znanja in tehnike, ki jih z navdušenjem prenaša na članice sekcije.
Cirili Bec za dolgoletno predano in srčno zavzetost pri uspešnem vodenju sekcije ročnih del Sončnice, ki pod okriljem Društva Svoboda Krmelj bogati kulturni utrip skupnosti, Zveza kulturnih društev Sevnica podeljuje Prešernovo priznanje.
Renata Kuhar
Renata Kuhar prihaja iz Šentjanža, kjer lepa pesem in občutena beseda spremljata njeno življenje že od malih nog. S petjem, pisanjem, organiziranjem in povezovanjem mnogih v kraju, ohranja in spodbuja te vrednote. Pesmi ustvarja že od leta 1982 za različne priložnosti, za dušo in prijatelje. Sodelovala je pri nastanku knjige Odsevi srca in že dve desetletji piše poslovilne govore. Doslej jih je ustvarila vsaj 400. Renata Kuhar je več kot 35 let vodja otroškega pevskega zbora Kresnice v Šentjanžu. Pod njenim vodstvom zbor prepeva pri mašah v domači cerkvi vsako nedeljo. Nastopili so tudi v številnih drugih cerkvah in na različnih prireditvah. Eden od vrhuncev njihovega delovanja je bil zelo odmeven koncert ob 25-letnici zbora v sevniški Lutrovski kleti.
Renati Kuhar za predano ohranjanje slovenske pesmi, bogatenje slovenske besede in prenašanje kulturne dediščine na nove generacije Zveza kulturnih društev Sevnica podeljuje Prešernovo priznanje.
Foto sekcija Turističnega društva Tržišče
Foto sekcija Turističnega društva Tržišče je bila ustanovljena leta 2014 pod vodstvom Milene Knez. Vsako leto organizira vsaj en tečaj, na katerega povabi priznanega fotografa. Člani sekcije na osnovi pridobljenega znanja z zanimanjem zajemajo skozi leto raznolike fotografske motive tako v kraju kot tudi v širši okolici. Zbrane fotografije ocenijo priznani strokovnjaki, najboljše pa nagradijo na fotografski razstavi. Vsako leto izdajo tudi koledar z izbranimi fotografijami iz območja krajevne skupnosti Tržišče. S fotografijami, ki jih prispevajo člani sekcije in udeleženci javnega natečaja, bogatijo arhiv kraja in skrbijo za ohranjanje njegove zgodovine.
Foto sekciji Turističnega društva Tržišče za dokumentiranje in ohranjanje dragocenih trenutkov skozi objektiv, ki skozi umetniški pristop pripovedujejo zgodbo našega kraja, Zveza kulturnih društev Sevnica podeljuje Prešernovo priznanje.
Bronasta Prešernova plaketa
Mirko Slemenšek
Mirko Slemenšek je že od mladosti izjemno ustvarjalen na glasbenem, pevskem in igralskem področju. Glasba ga je spremljala vse od končane glasbene šole za klavirsko harmoniko. Njegov velik vzornik je bil Slavko Avsenik. Sodeloval je v številnih ansamblih in nastopal po Sloveniji ter v tujini, 15 let je tudi vodil Posavski kvintet. Desetletje je bil član folklorne skupine v Sevnici, kjer je igral harmoniko in ustvarjal številne priredbe za posamezne instrumente. Že deset let s harmoniko spremlja pevski zbor Univerze za tretje življenjsko obdobje v Sevnici in tudi druge skupine in posameznike iz Posavja. Mirko je bil 16 let član MoPZ iz Brestanice, od leta 2016 pa se je pridružil Mepz Lisca Sevnica, kjer prepeva še danes. Je tudi ustanovni član Jurjevskih pevcev iz Dolnjega Brezovega. Sodelovanje v Društvu Trg Sevnica, v skupini sevniških graščakov, dodatno bogati njegov prispevek k lokalni kulturi. Njegova več desetletna raznovrstna ustvarjalnost predstavlja pomemben doprinos k ohranjanju in razvoju ljubiteljske kulture.
Mirku Slemenšku za dolgoletno predano delo in neutrudno prizadevanje pri bogatenju kulturnega življenja v občini Sevnica in širše, Zveza kulturnih društev Sevnica podeljuje Bronasto Prešernovo plaketo.
Jure Klenovšek
Jure Klenovšek je pred skoraj dvajsetimi leti svoje pevske in igralske talente izkazal v spevoigri v izvedbi Kulturnega društva Franc Požun Zabukovje. Z domačimi fanti iz Zabukovja je ustvarjal čudovite harmonije v moški vokalni skupini Šentlenartski pobje, nato pa se za dve leti pridružil Oktetu Jurija Dalmatina iz Boštanja. Vzporedno je začel izobraževanje na Glasbeni šoli Sevnica, smer solo petje. S svojimi pevskimi nastopi je obogatil številne prireditve in praznovanja. Najbolj izstopata samostojna koncerta na sevniškem gradu in v kulturni dvorani, ter nastop v muzikalu Ameriške sanje. Jure se je odlično uveljavil tudi v gledališki skupini KUD Poklek, kjer se je s svojim talentom izvrstno znašel na odru. Igral je v številnih skečih in z odliko upodobil glavne vloge v več gledaliških predstavah, pri čemer so njegovi liki vedno polni življenja in prepričljivosti. S svojo ustvarjalnostjo na glasbenem in gledališkem področju nenehno bogati kulturno dogajanje in razveseljuje širšo skupnost, pri čemer nesebično deli svoj talent z drugimi.
Juretu Klenovšku za predano ohranjanje in spodbujanje ubranega petja ter gledališke dejavnosti, s katerima pomembno prispeva k razvoju kulturnega življenja v kraju in občini, Zveza kulturnih društev Sevnica podeljuje Bronasto Prešernovo plaketo.
Srebrna Prešernova plaketa
Alojz Špec
Alojz Špec se je kot zelo mlad fant pridružil gledališki skupini v Zabukovju, kjer so v petih letih uspešno uprizorili več gledaliških predstav. Že od nekdaj je zelo rad prepeval, zato se je leta 1975 pridružil gasilskemu moškemu pevskemu zboru v Sevnici, pa še Mepz Zabukovje, kjer je bil predsednik zbora do leta 1982. Istega leta je pristopil v Mepz Lisca Sevnica, kjer še vedno prepeva. Poleg tega je svojo »frajtonarco« sodeloval pri zborovskih nastopih, s čemer je občinstvo razveseljeval s pristnim glasbenim izražanjem.
Kot ljubitelj ljudskega izročila je več let prepeval pri sevniških ljudskih pevcih in jurjevalcih. Lojze trdi, da je ljubezen do slovenske pesmi tesno povezana z ljubeznijo do domovine Slovenije. Njegovo več kot petdesetletno ustvarjalno delovanje v ljubiteljski kulturi odraža vedro naravo, preprosto prijaznost in plemenitost njegovega duha. Naj mu njegov basovski glas še dolgo služi in naj bor še naprej vir navdiha mnogim.
Alojzu Špecu za dolgoletno, srčno in predano delo ter osebno zavzetost pri ohranjanju zborovskega petja in bogate dediščine slovenske ljudske pesmi v občini Sevnica, Zveza kulturnih društev Sevnica podeljuje Srebrno Prešernovo plaketo.
Majda Hriberšek
Majda Hriberšek se je leta 2006 pridružila folklorni skupini Društva upokojencev Razbor, kjer je hitro osvojila plesne korake in se pridružila nastopom s plesalci. V istem letu je prevzela vodenje skupine, kar je za Majdo predstavljalo velik strokovni izziv. S pogumom in predanostjo se je podala v novo vlogo, redno se izobraževala in uspešno zaključila usposabljanje za vodenje skupine. Vsako leto je ustvarila novo koreografijo štajerskih plesov, s katerimi so nastopali na območnih srečanjih folklornih skupin. V okviru skupine sta delovali tudi ženska in moška pevska skupina, ki sta prav tako redno sodelovala na srečanjih, kar je skupini prineslo več nastopov na regijskem nivoju. Pod njenim vodstvom so letno izvedli približno 20 nastopov, tako v občini, kot po Sloveniji in v tujini. Po krajšem premoru se je Majda Hriberšek pred tremi leti vrnila k folklorni skupini, kjer zdaj aktivno sodeluje tudi pri vodenju. S svojo predanostjo je v vseh teh letih pomembno prispevala k ohranjanju ljudskih plesov in pesmi ter razvoju folklorne skupine.
Majdi Hriberšek za njeno predano in srčno zavzetost pri ohranjanju ljudskih plesov in pesmi, s katerimi bogati kulturno dediščino in povezuje lokalno skupnost, Zveza kulturnih društev Sevnica podeljuje Srebrno Prešernovo plaketo.
Zlata Prešernova plaketa
Ciril Udovč
Ciril Udovč je neprecenljivo zaznamoval kulturno življenje v občini Sevnica. Njegov prispevek se odraža v mnogih plasteh – od zborovske glasbe do ohranjanja ljudskega izročila in kulturne dediščine.
Glasbeno pot je začel leta 1968, ko je ustanovil in tri leta vodil oktet v ljubljanskem podjetju, kjer je bil zaposlen. Ko se je zaposlil v domačem kraju, je kratek čas prepeval v zboru Lisca. Kasneje se je posvetil 15-letnemu vodenju sevniškega mešanega pevskega zbora Jutranjka. Svoje znanje je širil v Tržišče, kjer je vodil mešani pevski zbor Turističnega društva. Ciril je že od leta 1968 zborovodja in organist boštanjskega cerkvenega mešanega pevskega zbora. Vodenje tega zbora opravlja še danes. Pod njegovim vodstvom so v boštanjski cerkvi vsako leto organizirali zelo obiskan božični koncert, ki je imel poseben pomen in je bil izveden kar tridesetkrat.
Poleg glasbe je njegova vloga pri ohranjanju ljudskega izročila ključna, še posebej zaradi izjemnih jaslic, ki jih mojstrsko izdeluje in postavlja v boštanjski cerkvi že od davnega leta 1970. Jaslice so postale dragocen kulturni spomenik, prepoznane v širšem slovenskem prostoru. Omogočajo vsakokratno priložnost povezanosti z našimi koreninami in ohranjanjem božičnih običajev.
Je goreč zagovornik ljudskih običajev, pri čemer že od mladosti sodeluje pri obujanju spomina na Jurjevanje v domačem kraju. Dolga leta vodi tudi moško pevsko skupino za petje ob slovesnostih na boštanjskem pokopališču.
S spretnimi rokami in ustvarjalnim duhom je zasnoval kapelico svetega Jurija v Dolenjem Boštanju, ki s svojo lepoto in pomenom postaja pomemben del kulturne krajine. Kapelica je plod njegovih idej in umetniške zasnove Rudija Stoparja, s čimer je prav tako prispeval k ohranjanju in razvoju lokalne kulturne dediščine.
Ciril Udovč je skromen in brez želje po osebnem priznanju. Vso življenje se je posvečal dobrodelnemu delu, skrbel za skupnost ter neutrudno spodbujal glasbeno, kulturno in osebno rast ljudi v svojih zborih. Njegova pozornost do posameznika je pevkam in pevcem omogočila, da so nekateri rasli v priznane izvajalce vokalne glasbe v občini in širše.
Cirilu Udovču za njegovo predano in osebno zavzetost pri razvoju zborovskega petja, ohranjanju slovenske ubrane pesmi ter skrbnem varovanju in negovanju kulturne dediščine v občini Sevnica, Zveza kulturnih društev Sevnica podeljuje Zlato Prešernovo plaketo.
Zoran Cvar
Zoran Cvar s svojo vizijo in izjemno zavzetostjo že več kot tri desetletja bogati kulturno življenje in povezovanje v lokalni skupnosti. Kot predsednik Kulturnega društva Primož Trubar Loka je s svojimi idejami ter uspešno izpeljanimi projekti postavil temelje za številne pomembne kulturne dejavnosti. V tem dolgoletnem obdobju je organiziral vrsto likovnih in fotografski razstav, odmevnih koncertov ter kulturnih prireditev, ki so privabile obiskovalce in umetnike iz širše regije. V društvu deluje tudi dramska sekcija, ki s svojimi predstavami še dodatno obogati kulturno ponudbo v kraju. Poleg tega je tudi predsednik društva za umetnost Kum, ki združuje številne slovenske umetnike, udeleženci pa prihajajo tudi iz občine Sevnica, kar dodatno krepi umetniško sodelovanje in izmenjavo izkušenj. Leta 1998 je skupaj še z nekaterimi umetniki sodeloval pri ustanovitvi kulturnega projekta KreArt, ki je prinesel nepozabna glasbena srečanja, razstave, koncertne prireditev, likovne kolonije in večere poezije. Pod njegovim vodstvom je KreArt privabil ugledne umetniške osebnosti ter pomagal umestiti Loko na kulturni zemljevid Slovenije. V tem obdobju je bilo izvedenih več kot 300 dogodkov, ki so postali nepogrešljiv del kulturnega dogajanja. Zoranova predanost ohranjanju kulturne dediščine se odraža tudi v njegovem delu pri obnovi vaškega vodnjaka, freske na gasilskem domu ter pri postavitvi doprsnega kipa pisatelja Alojza Rebule, kar je pomemben prispevek k ohranjanju lokalne identitete.
Zoran Cvar je s svojo vizijo, zagnanostjo in predanostjo umetnosti izjemno vplival na kulturno dinamiko v svoji skupnosti in širše, zato mu Zveza kulturnih društev Sevnica podeljuje Zlato Prešernovo plaketo.