Gradnja mostov v Krmelju v zaključni fazi

14. 10. 2024 • Novice V osmih mesecih od pričetka gradnje novih mostov v Krmelju je gradnja v zaključni fazi. Podpis pogodbe je bil sicer izveden lansko jesen, zaradi zahtevnih postopkov pridobivanja služnosti na zasebnih zemljiščih na območju mostov pa je bilo gradbeno dovoljenje pridobljeno v začetku februarja 2024. V obdobju od podpisa pogodbe do pričetka del je tekel tudi moratorij Zavoda za ribištvo Slovenije. Gradbeni posegi v strugi potoka bi namreč negativno vplivali na biotsko raznovrstnost v času drstenja rib.

Zaradi časovnega zamika pričetka del se je zamaknil tudi predviden datum zaključka ureditev. S podpisom aneksa z na javnem naročilu izbranim izvajalcem, podjetjem Gradnje d. o. o. iz Boštanja, je predviden zaključek vseh del sredi decembra letošnjega leta. Prevoznost mostov bo predvidoma zagotovljena že prej.

Pogodbena vrednost projekta je 770.296,37 evrov, investicijo pa iz občinskega proračuna v celoti financira Občina Sevnica.

V poletnih mesecih je potekala gradnja temeljev in vmesnega protipoplavnega zidu, dela so potekala tudi v strugi potoka, ki je sedaj na območju mostov ustrezno tlakovana. Po zaključenem betoniranju so v septembru potekala dela na robnih vencih in na vozišču obeh novih mostov. Izvedena so bila dela na povezavi meteorne in fekalne kanalizacije, izvedeni so bili spoji obstoječih elektro vodov s cevmi prek mostu. Na strugi potekajo dela za kamnito obzidavo, v smeri proti Krmelju poteka gradnja nasipa, krilni zidovi so izvedeni. Predvidena širina mostu proti Gabrijelam je dobrih 10 metrov. Izvedena bosta dva vozna pasova in dva obojestranska hodnika za pešce z ograjami. Za most, ki vodi proti industrijski coni, sta predvidena dva vozna pasova v širini 2,75 metra in dva obojestranska hodnika za pešce z ograjami.

Zaradi gradbenih del je vzpostavljena popolna zapora lokalne ceste od Krmelja proti Gabrijelam. Za šolske prevoze in dostop v poslovno cono je urejena začasna obvozna pot. Pri Gasilskem domu Krmelj je urejeno začasno avtobusno postajališče.

Gradnja novih mostov je stekla po tem, ko je zaradi dotrajanosti mostu, ki je povezoval Krmelj in Gabrijele, prišlo do krušenja in poškodb, ki bi lahko privedle do hujše nesreče. Ob zavedanju, da popolna zapora cestne povezave med Krmeljem in Gabrijelami predstavlja številne logistične izzive, je pomembno poudariti, da je zagotavljanje varnosti in ustrezne prevoznosti cestno-prometne infrastrukture prednostna naloga lokalne skupnosti. Gradnja novih premostitvenih objektov je tako izvedbeno kot tudi časovno zahtevna, potek gradbenih del pa se prilagaja tudi vremenskim razmeram, saj se od izvajalca pričakuje izvedba projekta na najvišji kakovostni ravni.

Gradnja mostov v Krmelju