Gumb išči|

Zapri iskalnik

Tedenske novice 27. 9. 2024

27. 9. 2024 • Tedenske novice

Poročilo 17. redne seje Občinskega sveta Občine Sevnica


Članice in člani Občinskega sveta Občine Sevnica so se na 17. redni seji sestali v sredo, 25. septembra, v Kulturni dvorani Sevnica.

Uvodoma so prisluhnili predstavitvi projekta JEK2. Državni sekretar za nacionalni jedrski program iz Kabineta predsednika Vlade RS Danijel Levičar ter predstavniki podjetja GEN energija d. o. o., generalni direktor dr. Dejan Paravan, poslovni direktor dr. Bruno Glaser in vodja sektorja za komuniciranje in trajnostni razvoj Gorazd Slak so v svojih predstavitvah podrobno orisali aktivnosti priprav na projekt izgradnje novega bloka jedrske elektrarne v Krškem. Članice in člani sveta so po opravljeni razpravi soglasno sprejeli sklep, s katerim so podprli projekt, tako od države kot tudi od GEN energije pa pričakujejo, da bo regija Posavje neposredno vključena v vse faze priprave in odločanja, ki so povezane z umeščanjem projekta v prostor in z njegovim kasnejšim delovanjem. Pri tem morajo biti upoštevani in natančno opredeljeni vsi učinki na širšo regijsko skupnost, saj bo projekt dolgoročno vplival na življenje v regiji Posavje na več področjih, vključno z gospodarskimi, ekonomskimi, socialnimi, varnostnimi in družbenimi vidiki.

Občinski svet je podal soglasje k sistemizaciji delovnih mest v vrtcih v občini Sevnica, ki je pripravljena na podlagi zakona, standardov in normativov za delo v predšolski vzgoji in je osnova za izračun cen za izvajanje programov predšolske vzgoje. Na podlagi predpisane metodologije ravnatelji vrtcev izračunajo in predlagajo ceno izvajanja programov v vrtcih ob koncu šolskega leta za naslednje šolsko leto. Na Oddelku za družbene dejavnosti Občine Sevnica nato predlagane cene preverijo, nato pa so preverjene cene v obravnavo podane Odboru za družbene dejavnosti ter nato še občinskemu svetu. Cene predstavljajo realen strošek izvajanja programa predšolske vzgoje v skladu z zakonodajo. Dvig cen je posledica več dejavnikov, v največji meri pa na dvig cen vplivajo izhodišča za izračun plač zaposlenih, ki predstavljajo največji delež stroškov izvajanja programa v vrtcih. Po dolgotrajni razpravi je bil sklep o novih cenah potrjen. Za izračunano ceno, ki v največjem deležu bremeni občinski proračun, je bil s ciljem čim manjšega vpliva na končno ceno vrtcev za starše, izglasovan tudi predlog, da se delež podražitve v višini 7 % glede na posamezno odločbo Centra za socialno delo krije iz občinskega proračuna. Za približno tretjino predšolskih otrok stroške vrtca skladno z zakonodajo doplačuje država, vrtce v občini Sevnica pa obiskuje tudi okoli 50 otrok iz drugih občin, v katerih so cene vrtcev že uskladili. Podrobnejša obrazložitev podražitve bo objavljena v ločenem prispevku.

Članice in člani sveta so se nato seznanili z aktivnostmi priprave na izvajanje storitev dolgotrajne oskrbe na domu v tistem delu, ki je v skladu z Zakonom o dolgotrajni oskrbi v pristojnosti občin. Ker je dolgotrajna oskrba na domu primerljiva in nadgrajena storitev pomoči na domu, je smiselno, da se obe storitvi izvajata povezano. Članom sveta so bili tako predstavljeni potrebe, načrti in možnosti rešitev za realizacijo dolgotrajne oskrbe na domu, ti pa so nato podali usmeritve za organizacijo storitev dolgotrajne oskrbe, ki se bo glede na aktualno zakonodajo pričela izvajati 1. julija 2025.   

Članice in člani sveta so potrdili predlog Komisije za pravne in splošne zadeve za prejemnike priznanj Občine Sevnica v letu 2024. Naziv častni občan bo prejel Martin Novšak, Grb Občine Sevnica bo prejel Oktet Jurij Dalmatin, Zlato plaketo Občine Sevnica bosta prejela Janez Pungerčar in Milan Sotlar, Srebrno plaketo Občine Sevnica pa Ivan Šnuderl, Anton Es in Nik Anikis Skušek.

V sklepnem delu seje so obravnavali zemljiško-knjižne zadeve ter imenovali nove predstavnike Občine Sevnica kot ustanoviteljice v svete zavodov Osnovne šole Tržišče in Osnovne šole Blanca.

 

Nove cene programov v vrtcih


Na 17. redni seji Občinskega sveta Občine Sevnica so bile potrjene nove cene programov v javnih vrtcih na območju sevniške občine za šolsko leto 2024/2025.

Občina Sevnica zagotavlja kakovostno in široko dostopno predšolsko vzgojo. V zadnjem obdobju je bilo izvedenih več investicij in posodobitev, ki najmlajšim omogočajo prijetno, zabavno in varno preživljanje dni v vrtcu. Med njimi izpostavljamo dograditev Vrtca Ciciban Sevnica, ureditev prostorov za vrtec v stavbi Panorama v Boštanju ter dograditev prizidka k Osnovni šoli Blanca za potrebe predšolske vzgoje.

Pred začetkom vsakega šolskega leta se na podlagi števila vpisanih otrok oblikuje število oddelkov v posameznem vrtcu. Na podlagi teh podatkov se nato oblikuje sistemizacija delovnih mest, ki skupaj s Pravilnikom o metodologiji za oblikovanje cen programov v javnih vrtcih tvorita podlago za oblikovanje cen, ki jih predlagajo posamezni vrtci. Oddelek za družbene dejavnosti na Občini Sevnica predlagane cene programov, ki jih podajo vrtci, preveri in nato preda v obravnavo na Odbor za družbene dejavnosti. Nato je na seji občinskega sveta obravnavana in potrjena sistemizacija delovnih mest v vrtcih, na podlagi potrjene sistemizacije pa se potrdijo tudi predlagane cene za programe v posameznih vrtcih.

Na ceno programa bistveno vpliva število oddelkov in število otrok v oddelkih ter izobrazbena in starostna struktura zaposlenih v posameznem vrtcu. Izhodišča za izračun plač, materialnih stroškov in živil so za vse vrtce enaka.

Višina plačila vrtca se ugotavlja glede na povprečni mesečni dohodek na osebo in se določi v odstotku od cene programa za vrtec in na podlagi uvrstitve v dohodkovni razred. Višina plačila se z odločbo Centra za socialno delo določi kot odstotek, ki ga plačajo starši, od cene programa, v katerega je otrok vključen. Razliko od dejanske cene programa vrtca in cene, ki jo plačajo starši, iz proračuna krije občina. V proračunu Občine Sevnica za leto 2024 je za to namenjenih dobrih 2.880.000 evrov, za plačilo razlike za otroke staršev iz sevniške občine, ki obiskujejo vrtce v drugih občinah pa 240.000 evrov.  Skupaj za pokrivanje razlike med dejansko ceno vrtca in ceno, ki jo plačajo starši Občina Sevnica v letu 2024 namenja 3.008.000 evrov.

Predlagano povišanje cen programov vrtca v šolskem letu 2024/2025, ki bo v deležu bremenilo tudi starše, temelji na več dejavnikih. Na podlagi lanskoletne spremembe plač zaposlenih v javnem sektorju, ki ga je sprejela Vlada RS, se je ekonomsko izračunana cena vrtca spremenila. Strošek dela, ki poleg bruto plač med drugim zajema tudi jubilejne nagrade, regres za letni dopust in prehrano, prevoz na delo in sredstva za nadomeščanje odsotnih delavcev, zajema 82 % cene programa vrtca. Nadalje na ceno programa vplivajo stroški materiala in storitev, med njimi so stroški ogrevanja, elektrike, vode, plina in komunalnih storitev, stroški strokovnega izpopolnjevanja, pisarniškega poslovanja, didaktičnih sredstev in zajemajo 10 % cene programa vrtca. 8 % cene vrtca opredeljujejo stroški živil.

Cene programov se bodo glede na dohodkovne razrede staršev zvišale za povprečno 8 %, to pomeni od 5 do 50 evrov, za večino staršev v sevniški občini pa bo povišanje znašalo med 10 in 25 evri. Največji delež staršev iz sevniške občine se uvršča v 5. dohodkovni razred, ki predvideva plačilo 35 % celotne cene programa vrtca. Po podatkih iz šolskega leta 2023/2024 je najvišjo ceno, to je 77 % od celotne ekonomske cene vrtčevskega programa plačevalo 1,48 % oziroma 10 družin. Gre za starše, ki se uvrščajo v 9. dohodkovni razred. Glede na najvišjo ceno, ki je bila sprejeta za 1. starostno obdobje, plačilo vrtčevskega programa za te starše znaša 549 evrov. V preteklem šolskem letu je bilo tudi 15 družin (2,15 %) glede na dohodkovni razred v celoti oproščeno plačila vrtca. Število otrok, ki so 2., 3. in nadaljnji v družini ter za njih stroške programa v celoti plačuje država, je v občini Sevnica 232, kar je dobra tretjina vseh v vrtce vključenih otrok.

V šolskem letu 2024/2025 sevniške vrtce obiskuje 738 otrok v 42 oddelkih, kar pomeni, da se je v zadnjih dveh letih število predšolskih otrok zmanjšalo za 2 oddelka oziroma za 41 otrok. V Vrtcu Ciciban Sevnica deluje 28 oddelkov (475 otrok), od tega en oddelek s prilagojenim programom, število vključenih otrok v oddelke je 488. Enoto vrtca pri OŠ Krmelj v tem šolskem letu obiskuje 142 otrok, vključeni so v 8 oddelkov. Vrtec pri OŠ Milana Majcna Šentjanž deluje z dvema oddelkoma, oba bosta kombinirana. Vrtec obiskuje 36 otrok. Enota vrtca pri OŠ Blanca deluje s štirimi oddelki, v oddelke je vključenih 75 otrok.

 

S sterilizacijo in kastracijo mačk učinkovito zmanjšujemo število zapuščenih živali


Na problematiko zapuščenih živali opozarjajo tako društva kot zavetišča, še posebej v spomladanskih in jesenskih mesecih, ko prosta mesta v zavetiščih napolnijo nezaželeni, ovrženi in zapuščeni mačji mladiči. Po priporočilih stroke je najboljša preventiva pri zmanjševanju števila zapuščenih živali sterilizacija oziroma kastracija mačk.

Za zmanjšanje števila zapuščenih živali v lokalnem okolju Občina Sevnica že več let sofinancira posege sterilizacije in kastracije lastniških mačk. Za ukrepe za zmanjšanje števila zapuščenih živali letno namenja okoli 20 tisoč evrov. Občinska akcija v sodelovanju z Veterinarsko postajo Sevnica poteka dvakrat letno. Jesenska akcija sofinanciranja posegov bo potekala od 7. do 19. oktobra.

Strošek posega sterilizacije za lastnika znaša 35 evrov, za kastracijo pa 25 evrov. Preostanek vrednosti storitev sofinancirata Občina Sevnica in Veterinarska postaja Sevnica. Za poseg je potrebno rezervirati termin, na Veterinarski postaji Sevnica bodo naročila terminov sprejemali od 3. oktobra naprej.

Kot dodatno spodbudo lastnikom mačk v nadaljevanju predstavljamo obrazložitve zmotnih prepričanj glede sterilizacij in kastracij, ki sta jih pripravili Simona Šivec in Nuša Schumet iz Zavoda SVSP – Skupina veterinarjev sterilizira potepuhe.

  • Mačke se po sterilizaciji oz. kastraciji zredijo.

Priporočljivo je, da mačke po posegu hranimo s hrano, namenjeno steriliziranim oz. kastriranim mačkam, ki je kalorično prilagojena, saj se mačji metabolizem po posegu rahlo upočasni. Ob količinsko uravnani, kvalitetni prehrani in zadostnem gibanju se vaša mačka ne bo zredila.

  • Mačke po sterilizaciji oz. kastraciji ne lovijo več miši.

Sterilizacija in kastracija nimata nikakršnega vpliva na lovski nagon mačk, zato brez skrbi, vaše mačke bodo še naprej lovile miši.

  • Samica mora imeti vsaj enkrat mladiče.

To je že davno preživet mit. Za zdravje mačke je statistično najvarneje, če se sterilizacija opravi pred spolno zrelostjo.

  • Mačke po sterilizaciji oz. kastraciji postanejo lene.

Po sterilizaciji oz. kastraciji se vsekakor zmanjša želja po teritorialnem vedenju in potepanju. To pa ne pomeni, da bo vaša mačka postala lena. Ostala bo enako energična in igriva.

  • Sterilizacija in kastracija sta prevelik strošek.

Gre za enkraten strošek in je minimalen v primerjavi s stroški, ki se pojavijo zaradi pretepov in poškodb ter hrane in vzreje mladičev.

Več informacij o posegih in drugi koristni napotki so dostopni na spletni strani zavoda, za nasvete in informacije pa so dosegljivi tudi na Veterinarski postaji Sevnica.

 

Od Radeč do Brežic je kolesarilo več kot 100 Posavk in Posavcev


Tradicionalni kolesarski dogodek, ki ga občine Radeče, Sevnica, Krško in Brežice v sodelovanju s Kolesarskim društvom Sevnica organizirajo v sklopu Evropskega tedna mobilnosti, je bil tudi v letošnjem letu uspešno izveden.

Kolesarsko popotovanje od Radeč do Brežic že več let vodijo člani in članice Kolesarskega društva Sevnica. Kolesarji so na izhodišče popotovanja v Radeče prispeli z brezplačnim vlakom Slovenskih železnic, na izhodiščne točke pa so se mnogi vrnili kar s kolesi.  

Na poti ob Savi so se kolesarji ustavili na štirih točkah, kjer so jih v sklopu priložnostnih programov pozdravili predstavniki občin. V Radečah jih je nagovoril župan Tomaž Režun, v Sevnici župan Srečko Ocvirk, v Krškem podžupan Dejan Žnideršič in v Brežicah Darja Bogomir Bogovič iz Zavoda za šport Brežice.

Kolesarska trasa, ki večinoma poteka po večnamenskih poteh ob Savi, je dolga okoli 50 kilometrov in poleg prijetne rekreacije ponuja tudi čudovite razglede na pokrajino. Predstavniki Kolesarskega društva Sevnica so ob zaključku dogodka izpostavili pomen projekta, ki spodbuja zdrav in aktiven način življenja, promovira posavske kraje, trajnostne načine potovanja in nenazadnje prijetno druženje.

kuvertaNaroči se na e-novice