S sterilizacijo in kastracijo mačk učinkovito zmanjšujemo število zapuščenih živali

26. 9. 2024 • Novice Na problematiko zapuščenih živali opozarjajo tako društva kot zavetišča, še posebej v spomladanskih in jesenskih mesecih, ko prosta mesta v zavetiščih napolnijo nezaželeni, ovrženi in zapuščeni mačji mladiči. Po priporočilih stroke je najboljša preventiva pri zmanjševanju števila zapuščenih živali sterilizacija oziroma kastracija mačk.

Za zmanjšanje števila zapuščenih živali v lokalnem okolju Občina Sevnica že več let sofinancira posege sterilizacije in kastracije lastniških mačk. Za ukrepe za zmanjšanje števila zapuščenih živali letno namenja okoli 20 tisoč evrov. Občinska akcija v sodelovanju z Veterinarsko postajo Sevnica poteka dvakrat letno. Jesenska akcija sofinanciranja posegov bo potekala od 7. do 19. oktobra.

Strošek posega sterilizacije za lastnika znaša 35 evrov, za kastracijo pa 25 evrov. Preostanek vrednosti storitev sofinancirata Občina Sevnica in Veterinarska postaja Sevnica. Za poseg je potrebno rezervirati termin, na Veterinarski postaji Sevnica bodo naročila terminov sprejemali od 3. oktobra naprej.

Akcija mačke_OKTOBER 2024

Kot dodatno spodbudo lastnikom mačk v nadaljevanju predstavljamo obrazložitve zmotnih prepričanj glede sterilizacij in kastracij, ki sta jih pripravili Simona Šivec in Nuša Schumet iz Zavoda SVSP – Skupina veterinarjev sterilizira potepuhe.

• Mačke se po sterilizaciji oz. kastraciji zredijo.

Priporočljivo je, da mačke po posegu hranimo s hrano, namenjeno steriliziranim oz. kastriranim mačkam, ki je kalorično prilagojena, saj se mačji metabolizem po posegu rahlo upočasni. Ob količinsko uravnani, kvalitetni prehrani in zadostnem gibanju se vaša mačka ne bo zredila.

• Mačke po sterilizaciji oz. kastraciji ne lovijo več miši.

Sterilizacija in kastracija nimata nikakršnega vpliva na lovski nagon mačk, zato brez skrbi, vaše mačke bodo še naprej lovile miši.

• Samica mora imeti vsaj enkrat mladiče.

To je že davno preživet mit. Za zdravje mačke je statistično najvarneje, če se sterilizacija opravi pred spolno zrelostjo.

• Mačke po sterilizaciji oz. kastraciji postanejo lene.

Po sterilizaciji oz. kastraciji se vsekakor zmanjša želja po teritorialnem vedenju in potepanju. To pa ne pomeni, da bo vaša mačka postala lena. Ostala bo enako energična in igriva.

• Sterilizacija in kastracija sta prevelik strošek.

Gre za enkraten strošek in je minimalen v primerjavi s stroški, ki se pojavijo zaradi pretepov in poškodb ter hrane in vzreje mladičev.

Za nasvete in informacije glede sterilizaciji in kastracij mačk so dosegljivi tudi na Veterinarski postaji Sevnica.