Poročilo 17. redne seje Občinskega sveta Občine Sevnica

26. 9. 2024 • Novice Članice in člani Občinskega sveta Občine Sevnica so se na 17. redni seji sestali v sredo, 25. septembra, v Kulturni dvorani Sevnica.

Uvodoma so prisluhnili predstavitvi projekta JEK2. Državni sekretar za nacionalni jedrski program iz Kabineta predsednika Vlade RS Danijel Levičar ter predstavniki podjetja GEN energija d. o. o., generalni direktor dr. Dejan Paravan, poslovni direktor dr. Bruno Glaser in vodja sektorja za komuniciranje in trajnostni razvoj Gorazd Slak so v svojih predstavitvah podrobno orisali aktivnosti priprav na projekt izgradnje novega bloka jedrske elektrarne v Krškem. Članice in člani sveta so po opravljeni razpravi soglasno sprejeli sklep, s katerim so podprli projekt, tako od države kot tudi od GEN energije pa pričakujejo, da bo regija Posavje neposredno vključena v vse faze priprave in odločanja, ki so povezane z umeščanjem projekta v prostor in z njegovim kasnejšim delovanjem. Pri tem morajo biti upoštevani in natančno opredeljeni vsi učinki na širšo regijsko skupnost, saj bo projekt dolgoročno vplival na življenje v regiji Posavje na več področjih, vključno z gospodarskimi, ekonomskimi, socialnimi, varnostnimi in družbenimi vidiki.

Občinski svet je podal soglasje k sistemizaciji delovnih mest v vrtcih v občini Sevnica, ki je pripravljena na podlagi zakona, standardov in normativov za delo v predšolski vzgoji in je osnova za izračun cen za izvajanje programov predšolske vzgoje. Na podlagi predpisane metodologije ravnatelji vrtcev izračunajo in predlagajo ceno izvajanja programov v vrtcih ob koncu šolskega leta za naslednje šolsko leto. Na Oddelku za družbene dejavnosti Občine Sevnica nato predlagane cene preverijo, nato pa so preverjene cene v obravnavo podane Odboru za družbene dejavnosti ter nato še občinskemu svetu. Cene predstavljajo realen strošek izvajanja programa predšolske vzgoje v skladu z zakonodajo. Dvig cen je posledica več dejavnikov, v največji meri pa na dvig cen vplivajo izhodišča za izračun plač zaposlenih, ki predstavljajo največji delež stroškov izvajanja programa v vrtcih. Po dolgotrajni razpravi je bil sklep o novih cenah potrjen. Za izračunano ceno, ki v največjem deležu bremeni občinski proračun, je bil s ciljem čim manjšega vpliva na končno ceno vrtcev za starše, izglasovan tudi predlog, da se delež podražitve v višini 7 % glede na posamezno odločbo Centra za socialno delo krije iz občinskega proračuna. Za približno tretjino predšolskih otrok stroške vrtca skladno z zakonodajo doplačuje država, vrtce v občini Sevnica pa obiskuje tudi okoli 50 otrok iz drugih občin, v katerih so cene vrtcev že uskladili. Podrobnejša obrazložitev podražitve bo objavljena v ločenem prispevku.

Članice in člani sveta so se nato seznanili z aktivnostmi priprave na izvajanje storitev dolgotrajne oskrbe na domu v tistem delu, ki je v skladu z Zakonom o dolgotrajni oskrbi v pristojnosti občin. Ker je dolgotrajna oskrba na domu primerljiva in nadgrajena storitev pomoči na domu, je smiselno, da se obe storitvi izvajata povezano. Članom sveta so bili tako predstavljeni potrebe, načrti in možnosti rešitev za realizacijo dolgotrajne oskrbe na domu, ti pa so nato podali usmeritve za organizacijo storitev dolgotrajne oskrbe, ki se bo glede na aktualno zakonodajo pričela izvajati 1. julija 2025.

Članice in člani sveta so potrdili predlog Komisije za pravne in splošne zadeve za prejemnike priznanj Občine Sevnica v letu 2024. Naziv častni občan bo prejel Martin Novšak, Grb Občine Sevnica bo prejel Oktet Jurij Dalmatin, Zlato plaketo Občine Sevnica bosta prejela Janez Pungerčar in Milan Sotlar, Srebrno plaketo Občine Sevnica pa Ivan Šnuderl, Anton Es in Nik Anikis Skušek.

V sklepnem delu seje so obravnavali zemljiško-knjižne zadeve ter imenovali nove predstavnike Občine Sevnica kot ustanoviteljice v svete zavodov Osnovne šole Tržišče in Osnovne šole Blanca.