Tedenske novice 23. 8. 2024
Aktivnosti Občine Sevnica na področju prostorskega načrtovanja
Prostorsko načrtovanje je ključno za razvoj lokalne skupnosti. Občina Sevnica zato redno posodablja občinski prostorski načrt in se z občinskimi podrobnimi prostorskimi načrti odziva na izražene potrebe ter pobude za gradnjo stanovanjskih, gospodarskih in poslovnih objektov.
Odlok o občinskem prostorskem načrtu (OPN) Občine Sevnica je bil sprejet leta 2012, od takrat pa je bilo izvedenih več sprememb. Zadnja sprememba je bila tehnična posodobitev grafičnega prikaza podrobne namenske rabe prostora OPN Občine Sevnica, sprejeta maja letos.
Občinski prostorski načrt je osnova za načrtovanje posegov v prostor in temeljna pravna podlaga za izvajanje prostorske politike Občine Sevnica. Ta politika vključuje zagotavljanje in izboljšanje pogojev za bivanje, gospodarski razvoj, varovanje okolja, ohranjanje kulturne dediščine, razvoj gospodarske javne infrastrukture ter uresničevanje skupnih socialnih, zdravstvenih, vzgojno-izobraževalnih, kulturnih in športnorekreacijskih potreb občank in občanov. Prostorski načrt velja za celotno območje občine.
Občinski prostorski načrt je tudi vodilo za pripravo vseh občinskih podrobnih prostorskih načrtov (OPPN), ki podrobneje opredeljujejo urejanje prostora. Občinska uprava v povprečju pripravi do pet občinskih podrobnih prostorskih načrtov letno, ki jih po seznanitvi z vsebino kot odloke potrdi Občinski svet Občine Sevnica. OPPN-ji se izdelajo tudi ob izraženih pobudah ali potrebah po ureditvi prostora za individualno, gospodarsko ali poslovno gradnjo. Potrjeni OPPN-ji predstavljajo pravno podlago za izvedbo komunalnega opremljanja posameznega območja, saj je ustrezna komunalna opremljenost zemljišča potrebna za pridobitev gradbenega dovoljenja.
V poletnih mesecih na podlagi sprejetega prostorskega akta trenutno poteka komunalno opremljanje Poslovne cone Blanca, vključno z ureditvijo cestnega priključka na regionalno cesto. V prihodnjem mesecu je načrtovana podobna ureditev tudi na območju poslovne cone v Krmelju.
Poleg urejanja prostora za poslovne in gospodarske dejavnosti je Občina Sevnica pristojna tudi za urejanje prostora za individualno in večstanovanjsko gradnjo. Avgusta sta bila na podlagi izvedenega javnega naročila z izbranimi izvajalci podpisani pogodbi za pripravo strokovnih podlag za OPPN-je za območje nekdanje šole v Tržišču, za vzhodni del Blance ter za spremembo OPPN-ja za stanovanjsko sosesko Boštanj – Sv. Križ. Na območju nekdanje šole v Tržišču je predvideno oblikovanje parcel za individualno stanovanjsko gradnjo. Na vzhodnem delu Blance, kjer se nahaja osnovna šola, so prav tako predvidena zemljišča za individualno stanovanjsko gradnjo, hkrati pa se širše območje prostorsko prilagaja državnim prostorskim načrtom. Tako bo omogočena prilagoditev javne infrastrukture glede na že pripravljene načrte posodobitve državne cestne infrastrukture z gradnjo nadvoza in posodobitvijo železniške proge. Na območju Sv. Križa bo s spremembo prostorskega akta povečan delež individualnih stanovanjskih objektov.
Ažurna priprava prostorskih aktov ter sledenje potrebam in pobudam gospodarstva, podjetnikov, občank in občanov je eden ključnih ciljev Občine Sevnica. Vse aktualne informacije o pripravah prostorskih aktov so javno dostopne na občinski spletni strani, na Prostorskem portalu, kjer se redno objavljajo vse posodobitve.
Ureditev trga »pod kostanji« v starem mestnem jedru
V teh dneh na območju trga pod kostanji v starem mestnem jedru Sevnice potekajo urbane ureditve s tlakovanjem, zaključevanjem robnikov in hortikulturnimi ureditvami. Ureditev območja je sklepna faza obnove komunalne infrastrukture v tem delu mesta.
Konec leta 2022 je bila obnovljena infrastruktura za odvajanje in čiščenje odpadnih voda od nekdanje picerije Šumej do Stare pošte in na trgu. Hkrati je na tem območju potekala tudi obnova vodovodnega omrežja, urejeno je bilo optično omrežje, pripravljeni so bili tudi vodi za ureditev telekomunikacijskega in elektro omrežja ter javno razsvetljavo.
Za tlakovanje in druge urbane ureditve območja je Občina Sevnica pridobila soglasje celjske območne enote Zavoda za varstvo kulturne dediščine Slovenije, ki je podal tudi usmeritve glede vizualne podobe tlakovcev.
V naslednjem obdobju se bodo nadaljevale aktivnosti za celostno urejanje starega mestnega jedra s ciljem dokončanja posodobitev komunalne infrastrukture in enotne ureditve podobe.