Gumb išči|

Zapri iskalnik

Tedenske novice 12. 7. 2024

12. 7. 2024 • Tedenske novice

Več kot 350 tisoč evrov za društveno delovanje v letu 2024


Na občinski spletni strani so objavljeni rezultati letošnjih javnih razpisov in pozivov, namenjenih financiranju društvenega delovanja na področju športa, kulture, mladinskih dejavnosti, zdravstvenega in socialnega varstva ter turizma.

Razpisi za letošnje leto so bili objavljeni februarja, po sprejemu proračuna za leto 2024. Prispele vloge so obravnavale strokovne komisije, ki so glede na vsebino posameznega razpisa določile število točk in na podlagi tega višino letnega financiranja. Društva so nato prejela odločbe z obrazložitvami. Skladno z razpisnimi pogoji je po prejetih podpisanih pogodbah, ki opredeljujejo financiranje posameznega društva, Občina Sevnica objavila rezultate posameznih razpisov na občinski spletni strani, kjer so navedeni tudi zneski letnega financiranja.

Največ sredstev namenjenih športnemu udejstvovanju

Za sofinanciranje izvajalcev letnega programa športa v letu 2024 je Občina Sevnica namenila 196 tisoč evrov, od tega 118.500 evrov za tekmovalni šport, 38.500 evrov za netekmovalni šport, 11 tisoč evrov za usposabljanja in izobraževanja, 10 tisoč evrov za delovanje Športne zveze Sevnica, 6 tisoč evrov za delovanje posameznih društev, 8 tisoč evrov za izvedbo rekreativnih občinskih športnih lig in 4 tisoč evrov za izvedbo rekreativnih športnih prireditev. Sredstva so bila razdeljena 33 društvom.

Za ljubiteljsko kulturo dobrih 23 tisoč evrov več kot v lanskem letu

Za sofinanciranje programov in projektov na področju ljubiteljske kulture v letu 2024 je Občina Sevnica namenila 71.738,94 evrov. Sredstva so bila razdeljena 29 društvom, namenjena pa so za izvedbo rednih vaj oziroma srečanj, za izvedbo samostojnih koncertov oziroma razstav ter za priložnostne nastope in razstave. Glede na posamezno dejavnost društva so sredstva namenjena tudi financiranju udeležb na tekmovanjih, financiranju vzdrževanja opreme in za članstvo v resorni zvezi. Občina Sevnica dodatna sredstva namenja društvom, ki v posameznem letu obeležujejo visoke jubileje.

Več sredstev za mladinske dejavnosti

Za sofinanciranje mladinskih programov in projektov ter programov za mlade v letu 2024 je Občina Sevnica namenila 18 tisoč evrov, ki so bila razdeljena 13 društvom. Sredstva so med drugim namenjena za izvedbo počitniških varstev in oratorijev ter družabnih in izobraževalnih dogodkov za mlade.

Za sofinanciranje programov na področju socialnega in zdravstvenega varstva v letu 2024 je Občina Sevnica namenila 25 tisoč evrov, ki so bila razdeljena 34 društvom, dvema društvoma več kot lani.

Sofinanciranje organizacije tradicionalnih turističnih prireditev

Za sofinanciranje turističnih prireditev, varovanje etnološke dediščine in urejanje turistične infrastrukture v letu 2024 Občina Sevnica namenja 13.027 evrov, ki so razdeljena med 19 društev za 31 prireditev. Največji delež sredstev je namenjen financiranju tradicionalnih prireditev, ki prikazujejo stare običaje, kot so martinovanje, sevniška salamijada, ročna košnja na Lisci, izdelovanje adventnih venčkov in gasilske igre brez meja. Pomemben del turistične ponudbe pa predstavljajo tudi športne in kulinarične prireditve, ki privabljajo obiskovalce iz širše okolice.

Občina Sevnica je v letošnjem letu prek javnih pozivov namenila še 7 tisoč evrov za delovanje veteranskih organizacij in 22 tisoč evrov za izvajalce s področja godbeništva za organizacijo, izvedbo in sodelovanje pri prireditvah širšega občinskega pomena.

Z javnimi viri financiranja se ustvarja okolje za uspešno društveno delovanje 

S sofinanciranjem športnih, kulturnih, turističnih, mladinskih in drugih dejavnosti Občina Sevnica krepi in spodbuja prostovoljstvo ter povezovanje in sodelovanje med občani različnih generacij. Društveno delovanje ustvarja spodbudno okolje za osebno rast, za negovanje vrednot, za učenje novih spretnosti in pridobivanje novih izkušenj. Občina Sevnica bo zato tudi v prihodnje za društveno delovanje namenjala namenska sredstva, s tem pa spodbujala občanke in občane k soustvarjanju prijetnega in zanimivega lokalnega okolja.

 

Konservatorsko-restavratorski poseg na stenski poslikavi v Lutrovski kleti


Restavratorski center Zavoda za varstvo kulturne dediščine Slovenije je konservatorsko-restavratorske posege na poslikavi v Lutrovski kleti pod sevniškim gradom izvajal v letih 2010 in 2011, v letošnjem letu pa so nadaljevali s sklepno fazo konservatorsko-restavratorskega posega, ki bo potekala naslednje obdobje.

Vodja oddelka za stensko slikarstvo in mozaike na Restavratorskem centru dr. Ajda Mladenović je ob tem spomnila, da so prvotni posegi zajemali čiščenje in utrjevanje (konserviranje) poslikave, pri čemer je bila obnovljena tudi drenaža okrog stavbe, domodelirani so bili tudi kapiteli pilastrov v zadnjem delu kleti, kjer ni poslikave. Vzpostavljen je bil monitoring zračne vlage in temperature. V sklopu posega je bil raziskan historiat stavbe in preteklih posegov na poslikavi, izvedeno je bilo tudi dokumentiranje stanja pred, med in po posegih.

Restavratorska ekipa je v letošnjem letu nadaljevala s konservatorsko-restavratorskimi deli na stenski poslikavi. Kot je izpostavila dr. Ajda Mladenović, so se dela izvajala v sklopu rednega programa, ki ga financira Ministrstvo za kulturo. Sklepna faza konservatorsko-restavratorskega posega zajema končno estetsko reintegracijo oziroma retuširanje (barvno povezovanje) poslikave. Estetska reintegracija je postopek, ki zmanjša vizualni učinek poškodb in vrzeli na umetniškem delu ter pripomore k enotnosti podobe. Gre za izboljšanje čitljivosti in umetniškega vtisa, kar je bistveno za interpretacijo umetniškega dela. Glede na sredstva rednega programa v Restavratorskem centru pričakujejo, da bo ob rednem letnem izvajanju posegov retuša celote zaključena v nekaj letih.

Lutrovska klet velja za najstarejši ohranjeni protestantski objekt na Slovenskem, poslikave v objektu pa sodijo med največje slikarske dosežke 16. stoletja na ravni celotne države. Zaradi svoje izjemne akustike je pogosto prizorišče glasbenih dogodkov, ogled stavbe pa je mogoč v sklopu vodenega ogleda Gradu Sevnica.

kuvertaNaroči se na e-novice