V sklopu nove občinske celostne prometne strategije opredelili vizijo in cilje razvoja prometa v občini Sevnica

12. 7. 2024 • Sporočila za javnost

OCPS_WEB naslovka_landscape_brez napisa

V maju in juniju so v sklopu priprave nove občinske celostne prometne strategije (OCPS) občine Sevnica potekale številne aktivnosti, v sklopu katerih je bila opredeljena osvežena vizija in določeni cilji razvoja prometa v sevniški občini.

Izvedene so bile tri ankete, in sicer za splošno javnost, za osnovnošolske otroke in za zaposlene v večjih podjetjih v občini. Vse tri ankete so merile potovalne navade občank in občanov. V poletnih mesecih potekajo analize rezultatov, ki bodo nato uporabljeni pri opredelitvi ukrepov nove OCPS.

V sklopu srečanja razširjene delovne skupine za pripravo OCPS, ki se je srečala 12. junija v konferenčni dvorani Komunale Sevnica, so bili opredeljeni cilji razvoja prometa, udeleženci pa so oblikovali tudi novo vizijo. V razširjeni delovni skupini so sodelovali različni deležniki in strokovna javnost, poleg sodelavcev občinske uprave tudi člani in članice občinskega sveta, predsedniki in predsednice svetov krajevnih skupnosti, predstavniki javnih zavodov in podjetij ter predstavniki zasebnih organizacij.

Vizija Občine Sevnica za celostno upravljanje prometa

“Sevnica krepi razvoj družbenega življenja in gospodarstva, zagotavlja dostopnost vsakomur in s čim manjšimi vplivi na okolje nudi varnost vsem udeležencem v prometu, s poudarkom na trajnostnih oblikah mobilnosti.”

Cilji Občine Sevnica za usmerjanje razvoja prometa

1. Večja varnost vseh udeležencev cestnega prometa, zlasti ranljivejših skupin (s sistemsko ureditvijo te problematike).
  2. Vsem dostopen prometni sistem, ki omogoča socialno vključenost.
  3. Boljša in učinkovitejša povezanost naselij s središčem občine, s poudarkom na trajnostni mobilnosti.
  4. Izboljšana dostopnost osnovnih storitev in aktivnosti(tudi z združevanjem več dejavnosti na isti lokaciji).
  5. Bolj zdravi in bolj aktivni prebivalci.
  6. Okrepljeno lokalno in regionalno gospodarstvo (z učinkovitejšo povezavo do gospodarskih središč).
  7. Znižane lokalne emisije onesnaževal in toplogrednih plinov iz prometa.
  8. Izboljšana kakovost življenja v privlačni, zeleni in povezani skupnosti.
  9. Večja ozaveščenost ljudi o pomenu trajnostne mobilnosti.

Novo opredeljena vizija je bila skupaj z novo oblikovanimi cilji javnosti predstavljena na treh javnih posvetih, ki so 17., 18., in 20. junija potekali v Sevnici, v Boštanju in v Krmelju. Na javnih posvetih so občani in občanke podali tudi svoje predloge in pobude za spremembe in izboljšave prometnih ureditev v občini.

Pobude in predloge lahko zainteresirana javnost še do 1. avgusta 2024 sporoči tudi prek spletnega obrazca, ki je objavljen na občinski spletni strani.

Danes je v Sevnici pri novi avtobusni postaji postavljena ulična razstava z namenom ozaveščanja o novi viziji in ciljih razvoja prometa v občini Sevnica.

ulična razstava OCPS