Tedenske novice 24. 5. 2024
Občina Sevnica ostaja prostovoljstvu prijazna
Slovenska filantropija, Združenje za promocijo prostovoljstva, je na slovesnem Dnevu prostovoljstva, 21. maja, razglasila občine prejemnice naziva »Prostovoljstvu prijazna občina«. Občina Sevnica je ena izmed 43 slovenskih občin, ki po mnenju Slovenske filantropije in članic Slovenske mreže prostovoljskih organizacij prepoznavajo pomen prostovoljskega dela občanov za življenje v njihovi skupnosti, cenijo njihovo delo in podpirajo prostovoljske organizacije.
Prostovoljke in prostovoljci so vezivo naše družbe. Svoj dragoceni čas namenjajo nesebični pomoči drugim, bogatenju družbenega in družabnega življenja, ohranjanju tradicij in ljudskega izročila, negovanju kulturnih in športnih programov ter razvoju lokalnega turizma. S svojim delovanjem so vzor in spodbuda drugim, saj z nenehnim povezovanjem krepijo mrežo prostovoljstva in tako dosegajo vse oblike človekovega udejstvovanja.
Občina Sevnica je ponosna nosilka naziva Prostovoljstvu prijazna občina že sedmo leto zapored. Naziv si je prislužila zaradi vključevanja prostovoljstva v strategije razvoja, zagotavljanja financiranja in možnosti široke rabe javnih prostorov za prostovoljske organizacije na različnih področjih delovanja, sodelovanja v večjih nacionalnih prostovoljskih akcijah ter podpore društvom pri izvedbi dobrodelnih in drugih prireditev. Občina Sevnica, župan Srečko Ocvirk in podžupan Janez Kukec z udeležbo na številnih dogodkih prostovoljcem na najrazličnejših ravneh izražata zahvalo in podporo za negovanje poslanstva prostovoljstva.
Plaketo je na slavnostnem dogodku v Kočevju prevzela direktorica občinske uprave Jerica Lipec skupaj s sodelavko iz Oddelka za družbene dejavnosti, Majo Grabrijan.
Ob prazniku krajevne skupnosti Tržišče podelili priznanja zaslužnim krajanom
V kulturni dvorani v Tržišču so včeraj, 23. maja, s prijetno prireditvijo počastili praznik krajevne skupnosti.
Zbrane je uvodoma nagovoril predsednik Sveta Krajevne skupnosti Tržišče, Janez Virant, ki se je zahvalil vsem krajankam in krajankam, ki prek društev prispevajo k razvoju ter obogatitvi življenja v krajevni skupnosti. Povzel je nekatere večje investicije na krajevni ravni, predvsem obnove cestnih odsekov, ter predstavil načrte za delo Sveta krajevne skupnosti Tržišče v prihodnjem obdobju. Povabil je tudi na nedeljski blagoslov novega žarnega zidu na pokopališču v Tržišču, ki ga je v sklopu investicij v poslovilne objekte uredila Občina Sevnica.
Župan Občine Sevnica, Srečko Ocvirk, je izrazil zadovoljstvo nad uspešnim sodelovanjem s svetom krajevne skupnosti. Pohvalil je tudi aktivnost in zavzetost učencev ter zaposlenih na Osnovni šoli Tržišče, aktivno društveno delovanje ter prispevek vseh, ki skrbijo za dobrobit kraja in krajevne skupnosti.
Za izkazano zavzetost na področju društvenega in prostovoljnega dela so prejeli priznanje Sveta Krajevne skupnosti Tržišče Fani Borštnar, Uroš Flajs, Karel Lindič in Skavti Tržišče. Priznanje je v imenu skavtov prevzela Andreja Turk.
Prijeten kulturni program so sooblikovali Mladinski pevski zbor in Otroški pevski zbor Osnovne šole Tržišče, učenka Glasbene šole Sevnica Tjaša [priimek] ter Mažorete Tržišče. Dogodek je povezovala Magda Flajs, za prijetno pogostitev na družabnem delu pa so poskrbele članice Aktiva kmečkih žena Tržišče.
Tončkov dom na Lisci: Okolju in družinam prijazna planinska koča
Tončkov dom na Lisci, ki je v zadnjih desetih letih po prenosu lastništva na Občino Sevnica doživel celostno prenovo notranjih prostorov in okolice, se ponaša z dvema certifikatoma Planinske zveze Slovenije – Okolju prijazna planinska koča in Družinam prijazna planinska koča. Certifikate je skladno s pogoji Planinske zveze Slovenije potrebno periodično obnavljati, izpolnjevanje pogojev za obnovo certifikata pa preverja strokovna komisija.
Okolju prijazne planinske koče zagotavljajo okolju prijazno in energetsko učinkovito upravljanje. Upravitelj koče je zavezan k skrbnemu ravnanju z občutljivim gorskim okoljem. Tončkov dom na Lisci že vrsto let uporablja rastlinsko čistilno napravo, med zadnjimi obnovitvenimi deli pa je bila urejena tudi primerna fasada. Urejeni so otoki za odlaganje smeti, upravljavec koče, Tomaž Rantah, pa stremi k ekonomični porabi energije in zmanjšanju količine odpadkov. Za pripravo obrokov izbira lokalne sestavine, s čimer zmanjšuje tudi ogljični odtis, ki nastaja pri dostavi dobrin v kočo.
Družinam prijazne planinske koče zagotavljajo prijetno bivanje in nepozabna doživetja za najmlajše planince in njihove starše. Družine so sprejete z vso pozornostjo in razumevanjem za njihove specifične potrebe. Oprema koče je dopolnjena z otroškimi stolčki, previjalno mizo in drugimi elementi za najmlajše, lega koče pa družinam omogoča sorazmerno lahek dostop. Do Tončkovega doma vodijo številne planinske poti različnih težavnosti, ob cesti, ki vodi vse do vrha in omogoča dostop z avtomobilom, pa so primerno razporejena parkirišča. Ob koči je na novo urejena terasa z zaščitno ograjo, na planoti pod stavbo pa je veliko otroško in športno igrišče. V letošnjem letu je v načrtu nadgradnja infrastrukture za najmlajše z velikim toboganom.
Tončkov dom na Lisci je primer odlične prakse, kako lahko planinske koče združujejo skrb za okolje in prijaznost do družin. S svojo zavezanostjo trajnostnemu razvoju in prilagojenostjo potrebam obiskovalcev vseh starosti, koča ponuja izjemno doživetje za vse, ki si želijo uživati v naravi in lepoti slovenskih gora.
V sklopu letošnje občinske čistilne akcije zbranih 49 kubičnih metrov odpadkov
Turistična zveza občine Sevnica v sodelovanju s Komunalo Sevnica, Občino Sevnica in KŠTM Sevnica vsakoletno organizira in koordinira projekt čistilnih akcij. Čistilne akcije na območjih posameznih krajevnih skupnosti nato vodijo predsedniki Svetov krajevnih skupnosti ali drugi aktivni krajani.
Komunala d. o. o. Sevnica uredi dostavo zabojnikov za zbiranje odpadkov v krajevna središča, po zaključku akcije pa pripravi poročilo o količinah zbranih odpadkov. Letos so v največ odpadkov zbrali v krajevnih skupnostih Šentjanž in Tržišče, z zbiranjem odpadkov pa so bili zelo uspešni tudi v krajevnih skupnostih Zabukovje, Loka pri Zidanem Mostu, Krmelj in Boštanj.
Skrb za naše lokalno okolje skozi vse dni v letu je odgovornost vsakega občana. S pravilnim ločevanjem in odlaganjem odpadkov iz gospodinjstev ter z odlaganjem večjih odpadkov v zbirni center lahko vsak prispeva k čistejšemu okolju. Vsakoletne čistilne akcije pa so odličen primer skupnostnega duha in sodelovanja, kjer aktivni posamezniki in člani društev s skupnimi močmi poskrbijo za naše naravno okolje. Skupaj lahko dosežemo, da bo naše okolje še naprej čisto in prijetno za vse.