Gumb išči|

Zapri iskalnik

E-oskrba na daljavo za starejše brezplačno na voljo do 30. junija 2025

18. 4. 2024 • Obvestila

Ministrstvo za solidarno prihodnost in Zveza društev upokojencev Slovenije (ZDUS) sta Telekom Slovenije izbrala za izvajalca storitve E-oskrba prek javnega razpisa »E-oskrba na daljavo«. Projekt omogoča, da E-oskrba ostane brezplačno dostopna  za najmanj 5.500 upravičencev od 1. oktobra letos do 30. junija 2025, do uveljavitve pravice do E-oskrbe iz Zakona o dolgotrajni oskrbi.

Projekt Ministrstva za zdravje, ki je v preteklosti financiral E-oskrbo, se je iztekel, pri čemer je bila ta storitev v celoti financirana s strani Evropske unije iz Evropskega socialnega sklada. ZDUS in Telekom Slovenije zdaj pozivata vse tiste, ki so že uporabljali E-oskrbo v okviru prejšnjega projekta, da podpišejo dokumentacijo za nadaljnjo brezplačno uporabo. V projekt je trenutno vključenih 40 posameznikov iz sevniške občine. Potrebe so brezplačni e-oskrbi naraščajo. Trenutno razpoložljive kvote projekta so zapolnjene, konec leta 2024 pa je prevideno vključevanje večjega števila novih uporabnikov.  

V projekt E-oskrbe se zainteresirani lahko prijavijo z izpolnjenim obrazcem, ki ga posredujejo na ZDUS ali Telekom Slovenije.

Dodatne informacije lahko pridobijo pri ZDUS s klicem na številko  01 620 54 82 (vsak delovnik med 9. in 12. uro) ali prek e-pošte oziroma pri Telekomu Slovenije s klicem na brezplačno številko 080 12 13 (vsak delovnik med 8. in 16. uro) ali prek e-pošte  oziroma z obiskom prodajnega mesta Telekoma Slovenije.


Kaj je E-oskrba?

E-oskrba je socialnovarstvena storitev, ki starejšim, invalidom in kroničnim bolnikom omogoča samostojnejše in varnejše bivanje v domačem okolju. Storitev zagotavlja 24-urno povezavo z asistenčnim centrom ali zdravstvenim osebjem ter organizacijo nujne pomoči, ko jo uporabniki potrebujejo.

Veliko starejših, invalidov in kroničnih bolnikov preživi velik del časa samih v svojih domovih. E-oskrba postane ključna, ko potrebujejo nujno pomoč, na primer ob padcih ali zdravstvenih težavah, ko ne morejo doseči svojega telefona ali sosedov. E-oskrba pomaga preprečiti dolge čakalne čase za pomoč in s tem zmanjšuje tveganje za resne zdravstvene zaplete ali celo smrt.

Kako E-oskrba deluje?

Uporabniki imajo na svojem domu nameščen varovalni telefon z gumbom za klic na pomoč. S pritiskom na ta gumb se takoj povežejo z asistenčnim centrom, ki je dosegljiv 24 ur na dan in vse dni v tednu. Če uporabnik ni blizu svojega telefona, lahko klic na pomoč sproži s pritiskom na SOS gumb na zapestnici ali posebnem obesku. Strokovno osebje v asistenčnem centru organizira ustrezno pomoč ali napoti reševalce, če je potrebno.

Kaj prejmejo uporabniki ob naročilu E-oskrbe?

Uporabniki bodo z naročilom storitve brezplačno prejeli:

  • varovalni telefon z gumbom za klic na pomoč,
  • zapestnico z gumbom za klic na pomoč,
  • mobilni detektor gibanja na obesku za klic na pomoč,
  • SIM kartico z mobilnim paketom, ki omogoča neomejene dohodne in odhodne klice ter prenos podatkov za potrebe izvajanja storitve E-oskrba,
  • storitve asistenčnega centra 24 ur na dan in vse dni v letu,
  • tehnično pomoč, vzdrževanje in servis.

Kako poteka priklop E-oskrbe?

Tehnik dostavi opremo in jo priključi. Montažo opravi brez vrtanja in brez kakršnihkoli posegov v prostor. Naprava za pomoč se priključi na elektriko in se preko mobilnega omrežja Telekoma Slovenije samodejno poveže v sistem E-oskrbe. Hkrati se brezžično poveže tudi z baterijsko napajano zapestnico in obeskom, ki ju dobi uporabnik. Na daljavo se spremlja delovanje storitve in baterij; za menjavo baterij poskrbi Telekom Slovenije. Uporabnik s tem nima nobenih skrbi.

E-oskrba je popolnoma neodvisna od tega, pri katerem operaterju ima sicer uporabnik komunikacijske storitve.

Dosedanje izkušnje z E-oskrbo: več kot 24.000 klicev

Projekt "E-oskrba na daljavo" se izkazuje kot ključna pomoč za starejše, ki želijo ostati v domačem okolju. Brezplačna E-oskrba omogoča takojšnjo pomoč in s tem izboljšuje varnost in kakovost življenja starejših, invalidov in kroničnih bolnikov.

V okviru prejšnjega projekta "E-oskrba na domu" je bila izvedena raziskava o zadovoljstvu uporabnikov. Rezultati kažejo, da se uporabniki počutijo bolj varne in imajo boljšo kakovost življenja v domačem okolju, kar pripisujejo storitvi E-oskrbe. Poleg tega je E-oskrba preprečila mnoge težje zdravstvene zaplete, ki bi zahtevali hospitalizacijo, in s tem rešila številne življenje.

Kdo je upravičen do brezplačne E-oskrbe?

Upravičenci, ki so bili vključeni v projekt »E-oskrba na domu«, bodo lahko storitev brezplačno uporabljali še naprej. Dosedanji uporabniki bodo po pošti prejeli vse potrebne informacije in dokumentacijo, uporabnike bodo obiskovali tudi prostovoljci društev upokojencev in jim pomagali urediti vse potrebno.

Do brezplačne E-oskrbe so sicer upravičeni vsi, ki so polnoletni, živijo doma in niso vključeni v celodnevne oblike institucionalnega varstva ter izpolnjujejo vsaj enega izmed naslednjih pogojev:

  • v skladu s predpisi s področja invalidskega in pokojninskega zavarovanja jim je priznana invalidnost,
  • v skladu s predpisi s področja invalidskega in pokojninskega zavarovanja prejemajo dodatek za pomoč in postrežbo,
  • zaradi nevroloških oziroma nevromišičnih obolenj so ogroženi za padec oziroma so zaradi kognitivnega upada pri demenci izpostavljeni različnim neželenim dogodkom v okolju,
  • imajo zaradi posledic bolezni, starostne oslabelosti, poškodb, invalidnosti, pomanjkanja ali izgube intelektualnih sposobnosti omejeno sposobnost samooskrbe in bivajo pretežni del dneva sami,
  • so stari 65 let ali več in živijo pretežni del dneva sami.

 

kuvertaNaroči se na e-novice